Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Počet exoplanet přesáhl hranici 100

Počet exoplanet přesáhl hranici 100

V uplynulých týdnech byly do seznamu exoplanet (planet obíhajících kolem jiných hvězd než je Slunce) zapsány další dvě položky a počet známých exoplanet tak přesáhl hranici 100.

Naprostá většina dosud objevených exoplanet jsou obří plynná tělesa podobná našemu Jupiteru nebo i větší. Takové planety bez pevného povrchu neskýtají příznivé podmínky pro vznik a vývoj případného mimozemského života, ale současná technika zatím neumožňuje zjišťovat přítomnost méně hmotných těles.

Jedno z posledních dvou nově objevený těles má však hmotnost asi 69 % hmotnosti Saturnu nebo chcete-li 60 násobek hmotnosti Země. Planeta obíhá kolem hvězdy s katalogovým označením HD 76700 podobné našemu Slunci. Vzdálenost této hvězdy od Země je asi 195 světelných let. Planeta kolem hvězdy obíhá ve vzdálenosti 0,049 astronomické jednotky, což je osmkrát méně než vzdálenost, ve které obíhá kolem Slunce planeta Merkur.

Jean Schneider z hvězdárny v Paříži na svých internetových stránkách udržuje neustále aktuální katalog objevených exoplanet obsahující všechny důležité údaje. Zaujmout může třeba fakt, že se podařilo najít planety obíhající kolem pulsarů, tedy neutronových hvězd. Tyto planety tedy přežily relativně bouřlivé procesy, které vzniku neutronové hvězdy předcházely. Z katalogu dále vyplývá, že exoplanety byly pozorovány také u hvězd, které můžeme na vlastní oči spatřit na noční obloze a to bez použití dalekohledu. Takovou nejznámejší hvězdou je například Aldebaran, nejjasnější hvězda souhvězdí Býka.

Podle www.astronomy.com z 19. 7. 2002 a katalogu exoplanet http://www.obspm.fr/planets




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »