Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáška: Was Einstein right? / Měl Einstein pravdu?
redakce Vytisknout článek

Přednáška: Was Einstein right? / Měl Einstein pravdu?

Albert Einstein
Albert Einstein
Výjimečnou příležitostí pro všechny zájemce bude v rámci konference k 100. výročí Einsteinova pražského pobytu unikátní veřejná přednáška "Was Einstein right? or how cosmic time keepers probe Einstein's strange world" profesora Michaela Kramera, světového odborníka v astrofyzice pulsarů, ředitele Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v Bonnu. Ta proběhne ve středu 27. června ve 20:00 hod ve Velké aule Filozofické fakulty na Palachově náměstí 2, Praha 1.

Profesor Dr. Michael Kramer je skvělý přednášející, jeho přednášky jsou vždy doplněny vynikajícími ilustracemi a animacemi. Přednáška bude v angličtině, v následné diskusi lze otázky klást v češtině. Více podrobností včetně krátkého souhrnu obsahu přednášky lze nalézt na plakátě umístěném na adrese http://ae100prg.mff.cuni.cz/verejna-prednaska.

Zmíněná mezinárodní konference "Relativity and Gravitation - 100 Years after Einstein in Prague" se ve dnech 25. - 29. června 2012 uskuteční na Univerzitě Karlově pod záštitou rektora UK. Hlavním organizátorem konference je relativistická skupina Ústavu teoretické fyziky MFF UK pod vedením prof. Jiřího Bičáka. Na konferenci promluví řada předních světových odborníků na teorii relativity, kosmologii a relativistickou astrofyziku. Zúčastní se jí přes 200 vědců z 31 zemí všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Více informací o konferenci najdete na ae100prg.mff.cuni.cz

Těšíme se, že se ve středu večer 27. 6. setkáme - Lokální organizační výbor konference.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »