Akce v České republice

K příležitosti dopoledního částečného zatmění Slunce v pátek 20. března 2015 jsou připraveny četné akce po celém území České republiky. Pokud sami akci pořádáte a chcete o ní dát vědet ostatním, kontaktujte nás na info@astro.cz. Kam se tedy už nyní můžete s jistotou za pozorováním vzácného slunečního zatmění vydat?

V jakém městě chcete úkaz pozorovat?

Brno
České Budějovice
Hradec Králové
Chomutov
Jablonec nad Nisou
Jičín
Jihlava
Jindřichův Hradec
Kadaň
Karlovy Vary
Liberec
Ondřejov
Pardubice
Plzeň
Praha
Rokycany
Roudnice nad Labem
Sedlčany
Sezimovo Ústí
Slavičín
Spálené Poříčí
Staré Hamry
Třebíč
Turnov
Uherský Brod
Úpice
Valašské Meziříčí
Veselí nad Moravou
Vlašim
Vsetín
Vyškov
Zlín
Znojmo
Žebrák

Akce na Slovensku: Prešov

Brno

Hvězdárna a planetárium Brno bude pořádat velkolepé pozorování hned několika přístroji od 9:30 do 12:00 v případě přízně počasí. Maximum úkazu nastane přibližně v 10:45. Návštěvníci se mohou těšit i na pestrý večerní program od 17 do 21 hodin.

České Budějovice

Zatmění Slunce České Budějovice
Zatmění Slunce České Budějovice
Hvězdárna a planetárium České Budějovice pořádá pozorování částečného zatmění Slunce v jeho celém průběhu. Za jasného počasí budou moci návštěvníci využít dalekohledu v kopuli, na terase a k zapůjčení budou i sklíčka. V kinosále bude probíhat projekce tematických filmů a v závislosti na počasí přenos částečného zatmění Slunce z Hvězdárny Kleť či odjinud ze světa. V Českých Budějovicích průběh částečného zatmění Slunce začne v 9:35 a skončí v 11:56 SEČ. Největší část slunečního kotouče – téměř 73 procent – bude zakryta Měsícem během maximální fáze zatmění. Ta v Českých Budějovicích nastává v 10:44 SEČ.

Hradec Králové

Hvězdárna a planetárium Hradec Králové bude pořádat pozorování úkazu  od 9:30 do 12:00. Pozorování bude probíhat pomocí dalekohledů na terase a v jižní kupoli hvězdárny. Rovněž se můžete těšit na přednášku o úkazu a internetový přenos z jiných míst, kde je zatmění pozorovatelné jako částečné či úplné. Při nepříznivém počasí bude pouze program v kinosále.

Chomutov

Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 v Chomutově Autor: Astronomie-Chomutov
Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 v Chomutově
Autor: Astronomie-Chomutov
Astronomie – Chomutov organizuje pozorování zatmění Slunce pro žáky a veřejnost s odborným výkladem od 9:30 - 12:00 před základní školou Duhová cesta s.r.o Havlíčkova ul. 3675 v Chomutově. Pozorovat budeme pomocí dvou astronomických dalekohledů, projekcí a svářecích skel. Pozorování proběhne pouze při vhodném počasí. Více informací včetně mapy a letáčku ke stažení najdete na www.astro21.cz 

Jablonec nad Nisou

Klub astronomů Liberecka pořádá pozorování v případě jasného počasí v rámci veletrhu cestovního ruchu Euroregion Tour 2015 v centru města před budovou Eurocentra (probíhá zde prezentace Jizerské oblasti tmavé oblohy).
Dále proběhne pozorování u Základní školy Jablonec nad Nisou – Rýnovice, na dvoře v ulici Pod Vodárnou 10.

Jičín

I na Hvězdárně v Jičíně bude možné se na úkaz podívat. Pro pozorování úkazu budou k dispozici teleskopy hvězdárny. Pokochat se nejen tmavým reliéfem Měsíce, ale rovněž bouřlivou sluneční tváří se budete moci přes SW ED 120 a chromosferický dalekohled Lunt H-Alfa. Otevřeno bude od 9:00 do 12:00.

Jihlava

Plakátek k akci při zatmění Slunce 20. března 2015 Autor: JIAST
Plakátek k akci při zatmění Slunce 20. března 2015
Autor: JIAST
Pozorování zatmění Slunce v Jihlavě pomocí dalekohledu dalekohledu bude organizováno na horní částo Masarykova náměstí (dalekohledy budou k dispozici před budovou Muzea Vysočiny Jihlava). Budeme pozorovat od 9:00 do 12:00. Pozorování organizuje Pobočka Vysočina ČAS, Jihlavská astronomická společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava. Více info na http://www.jiast.cz a na http://vysocina.astro.cz.

Hvězdárna Jindřichův Hradec a pozorování zatmění 20.3.2015
Hvězdárna Jindřichův Hradec a pozorování zatmění 20.3.2015
Jindřichův Hradec

Hvězdárna F. Nušla a Astroklub při DDM v Jindřichově Hradci zve děti a veřejnost na pozorování částečného zatmění Slunce 20. 3. 2015 od 9:30 do 12:00.

Kadaň

Pozorování částečného zatmění Slunce bude provázet také promítání on-line živého videa z dalekohledu Skywatcher ED 80/600 ve Františkánském klášteře zde v Kadani.
Online přenos: https://www.youtube.com/watch?v=NA7i4Gmpezc

Karlovy Vary

Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 v Karlových Varech. Autor: Hvězdárna Karlovy vary
Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 v Karlových Varech.
Autor: Hvězdárna Karlovy vary
Pozorování nabízíme na Hvězdárně Karlovy Vary. Ojedinělý úkaz zkusíme pozorovat od 8:45 do 12:30 speciálním protuberančním dalekohledem, pokusíme se jej fotografovat a kreslit celý jeho průběh. Účastníci si vyrobí speciální sluneční brýle na bezpečné pozorování i pouhým okem. Budou tak mít možnost dále pozorovat na slunci skvrny a ověřit si, zda již v dálných dobách v Číně mohli tamní astronomové skutečně pozorovat skvrny na Slunci i bez použití dalekohledu.

Liberec

Pozorování proběhne v areálu Střední školy v Ještědské ulici podobně jako v roce 2011. Zahájení v 9:30. Bezpečné pozorování bude umožněno dalekohledy i očima. Členové Klubu astronomů Liberecka zajistí také odborný výklad a případné pozorování Venuše, pokud počasí dovolí. Případné dotazy na cermak.felix@sslbc.cz.

Ondřejov

Pozorování slunečního zatmění 20. března v Ondřejově Autor: Lenka Kopřivová, AsÚ Ondřejov
Pozorování slunečního zatmění 20. března v Ondřejově
Autor: Lenka Kopřivová, AsÚ Ondřejov
Průběh zatmění můžete pozorovat také na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Od 9:20 do 12:00 bude pro školy a veřejnost otevřena Západní kopule historické hvězdárny, stanoviště Sluneční patroly Slunečního oddělení a v sále budovy Slunečního oddělení budou probíhat krátké informační přednášky o zatmění a o naší nejbližší hvězdě. Zdarma! Veřejnost se nemusí objednávat, školy prosíme o objednání na emailu exkurze@asu.cas.cz nebo telefonu 725 948 910.

Pardubice

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích bude pořádat pozorování pro veřejnost od 9 do 12 hodin. Pozorování bude probíhat v nejvyšších patrech DDM Alfa - v kopuli hvězdárny projekcí 0,135m dalekohledem a na terase přes další přenosné přístroje. Mimo samotné zatmění bude automatickým naváděním hlavního dalekohledu možné vyhledat i planetu Venuši a podívat se na živý přenos úplného zatmění Slunce v pásu totality. Přijďte se podívat!

Plzeň

Hvězdárna a planetárium Plzeň připravuje pro veřejnost na pátek 20. března 2015 pozorování tohoto zajímavého úkazu. Pozorování se uskuteční na náměstí T. G. Masaryka v Plzni od 9:30 do 12:00 hod. Na stanovišti bude k dispozici několik astronomických pozorovacích přístrojů, kterými bude možné sledovat průběh zatmění. Bude zde instalována mobilní meteorologická stanice, která během celého zatmění bude monitorovat změny vybraných meteorologických veličin, zejména změny v osvitu a teploty. Dále budou připraveny výstavní panely s ukázkami z několika pozorování úplných zatmění, kterých se pracovníci Hvězdárny a planetária Plzeň v minulosti zúčastnili. Odborní pracovníci naší organizace se budou snažit nejen zabezpečit pohled přes dalekohled, ale také podat výklad k úkazu a zodpovědět na případné dotazy.

Plakátek k akci při zatmění Slunce 20. března 2015 Autor: Techmania
Plakátek k akci při zatmění Slunce 20. března 2015
Autor: Techmania
3D Planetáriu Techmania Science Center v Plzni bude zatmění Slunce věnován speciální program. V okolí planetária bude připraveno pro pozorování více typů dalekohledů. V projekčním sále DIGITÁLNÍHO 3D Planetária poběží mimo jiné živě komentovaná projekce věnovaná vysvětlení zatmění Slunce. V Techmania Science Center je možnost zakoupení speciálních brýlí pro bezpečné pozorování zatmění Slunce. Podrobnosti k programu naleznete na: http://techmania.cz

Astronomové ze Západočeské pobočky České astronomické společnosti ve spolupráci s Církevním gymnáziem Plzeň a Gymnáziem Plzeň připravují na páteční částečné zatmění Slunce pozorování v Plzni na Slovanech. Pozorování se uskuteční na Mikulášském náměstí v Plzni od 9:30 do 12:00 hod. Připraveny budou dalekohledy na pozorování samotného zatmění, propagační materiály a tematická výstava o naší činnosti. Celý program bude záviset na počasí. Akce se uskuteční pouze za jasného počasí, proto sledujte náš facebook (https://www.facebook.com/zpcas), kde vás budeme informovat o podrobnostech. Více informací k akci naleznete také na našich webových stránkách www.zpcas.cz.

Praha

Pražská pobočka ČAS pořádá pozorování částečného zatmění Slunce v Centrálním parku Nové Butovice, a to od 9:30 do 12:00 pro blízké školy a veřejnost. Na úkaz se budete moci podívat přes různé typy dalekohledů a také pomocí speciálních slunečních brýlí. Pozorování bude doplněno odborným výkladem a ukázkami astronomické techniky. Akce se bude konat pouze v případě příznivého počasí.

Zatmění Slunce bude možné pozorovat dalekohledy Hvězdárny Ďáblice od 9:30 do 12:00. Pozorování proběhne v obou kopulích a současně projekcí Slunce v přednáškovém sále. Ke konci zatmění se podíváme i na planetu Venuši.

Rokycany

Program se uskuteční i na Hvězdárně v Rokycanech od 9 do 12 hodin. Za jasného počasí pozorování zatmění dalekohledem Coude a dále menšími přístroji z pozorovací terasy. Za nepříznivých povětrnostních podmínek prohlídka hvězdárny a mimo jiné seznámení se s principem zatmění Slunce prostřednictvím prezentace v přednáškovém sálu hvězdárny.

Roudnice nad Labem

Zatmění Slunce bude možné pozorovat též v Roudnici nad Labem na Karlově náměstí, kde bude několik dalekohledů, včetně chromosférického, viz. http://www.podripem.cz/clanky/2370_na-namesti-v-roudnici-budou-pozorovat-zatmeni-slunce.html.

Sedlčany

Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech bude 20. března pro veřejnost otevřena od 9 do 12 hodin. Částečné zatmění Slunce budeme sledovat dalekohledem Zeiss-coudé se zvětšením 75x až 240x. Některé fáze zatmění budou zobrazeny přímým promítáním za okulárem dalekohledu. V průběhu pozorování promítneme vlastní obrazové záznamy zákrytu Venuše a Saturnu Měsícem a poslední přechod Venuše přes Slunce pořízené digitální kamerou.

Pokud si návštěvník přinese vlastní fotoaparát s odnímatelným objektivem, může se pokusit pořídit vlastní fotografii zatmění prostřednictvím dalekohledu s ohniskem 600 mm nebo v ohnisku 3000 mm velkého dalekohledu.

Sezimovo Ústí

Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí bude pořádat pozorování úkazu pro širokou veřejnost od 9:00 do 12:30. V průběhu pozorovování bude také možné vyhledat planetu Venuši na denním nebi. I její srpeček bude cílem hvězdárenských dalekohledů.

Slavičín

GJP a SOŠ Slavičín bude rovněž pořádat veřejné pozorování částečného zatmění Slunce na modelářském letišti ve Slavičíně od 9:00 do 12:30. Více na http://astrodenik.gjpslavicin.cz/forum/show/id/10

Spálené Poříčí

Soukromá Hvězdárna pana Josefa Muchy ve Spáleném Poříčí pořádá v pátek dne 20. 3. 2015 od 9:30 do 12:00, veřejné pozorování částečného zatmění Slunce. Pozorování proběhne pouze za slunečného počasí na náměstí před radnicí ve Spáleném Poříčí. Přijďte se podívat, další příležitost bude až v roce 2021. Více informací poskytne pan Josef Mucha na čísle 602 494 697.

Staré Hamry

Bude se pozorovat také ve Starých Hamrech u horské chaty Charbulák a to od 9:30 do 12:00 SEČ.
Všichni zvídaví návštěvníci jsou vítání.
Ve večerních hodinách za jasného počasí se bude pokračovat s pozorováním dalších zajímavých objektů na obloze.

Třebíč

Hvězdárna Třebíč, Švabinského 1310 pořádá rovněž 20. břězna 2015 pozorování částečného zatmění Slunce. Další informace na našich stránkách http://www.ddmtrebic.cz/hvezdarna.html a https://www.facebook.com/HvezdarnaTrebic.

Turnov

zatmění Slunce na Hvězdárně Turnov
zatmění Slunce na Hvězdárně Turnov
Hvězdárna Turnov bude otevřená pro veřejnost za účelem sledování úkazu 20. 3. od 9:30 do 12:00. Při akci budeme pozorovat úkaz samotný, planetu Venuši a pokud budeme mít štěstí, chytneme i nějaký přímý přenos úplného zatmění Slunce v pásu totality na internetu!

Uherský Brod

Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 v Uherském Brodě. Autor: Hvězdárna DK Uherský Brod
Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 v Uherském Brodě.
Autor: Hvězdárna DK Uherský Brod
Hvězdárna Domu kultury Uherský Brod pořádá v pátek 20. 3. 2015 od 9 do 12 hodin pozorování částečného zatmění Slunce. Pozorovat se bude na dvou stanovištích, na hvězdárně nad městem a na prostranství před Domem kultury na Mariánském náměstí.
V případě nepříznivého počasí bude na hvězdárně promítáno internetové vysílání z míst s lepšími pozorovacími podmínkami. Kromě pozorování zatmění Slunce proběhne 20. 3. 2015 také zahájení provozu nového digitálního planetária vybudovaného v prostorách Domu kultury.

Valašské Meziříčí

V průběhu zatmění Slunce (od 9:00 do 12:00) bude pro veřejnost otevřena Hvězdárna Valašské Meziříčí. Pozorování úkazu bude probíhat ze dvou stanovišť. K dispozici budou dalekohledy na fotosféru i na chromosféru tedy s filtrem H-alfa.Přímo na hvězdárně je také možné si zakoupit filtry na pozorování Slunce v ceně 20 Kč. Přijít může každý! Akce je určena pro školní výpravy, ale také pro jednotlivce.

Veselí nad Moravou

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou připravuje pro veřejnost na pátek 20. března 2015 pozorování zatmění Slunce od 9:30 do 12:00. Na hvězdárně bude za příznivého počasí k dispozici několik astronomických pozorovacích přístrojů, kterými bude možné sledovat průběh zatmění. V přednáškovém sále hvězdárny budou na uvedené téma probíhat krátké cca 15 minutové informativní „přednášky“ dle zájmu veřejnosti.

Vlašim

Vlašimská astronomická společnost pořádá pozorování zatmění Slunce na Hvězdárně ve Vlašimi. Bude otevřeno od 9:30 hodin do 12 hodin, pozorování povede Ing. Rudolf Vlach.
Maximální fáze zatmění proběhne 35° nad obzorem, takže za jasného počasí bude dobře viditelná, navíc bude na denní obloze i planeta Venuše. Návštěvníkům se doporučuje používat vlastní ochranné filtry před oči při pozorování slunečního disku.

Vestín

Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 na vsetínské hvězdárně Autor: Hvězdárna Vsetín
Pozorování zatmění Slunce 20. března 2015 na vsetínské hvězdárně
Autor: Hvězdárna Vsetín
Hvězdárna Vsetín bude po celou dobu zatmění, tedy od 9:40 hodin do 12:00 hodin, otevřená pro všechny zájemce o jeho pozorování. K pozorování zde budou připraveny dalekohledy i vhodné filtry. Při zájmu školních tříd či jiných větších skupin návštěvníků by bylo lepší si pozorování na hvězdárně objednat dopředu. V případě špatného počasí se pracovníci hvězdárny budou snažit zprostředkovat on-line přenos průběhu zatmění z internetu.

Vyškov

Pozorování zatmění Slunce ve Vyškově 20. 3. 2015
Pozorování zatmění Slunce ve Vyškově 20. 3. 2015
Hvězdárna Vyškov pořádá pozorování částečného zatmění Slunce. Pokud bude přát počasí najdete nás od 10:00 na Masarykově náměstí ve Vyškově. Přijďte se zdarma podívat na tento vzácný úkaz speciálními dalekohledy pro pozorování Sluneční atmosféry. Na místě bude možnost zapůjčení nebo zakoupení ochranných brýlí pro pozorování Slunce - Neriskujte svůj zrak použitím improvizovaných filtrů. Pro zájemce možnost odborného výkladu od mladých astronomů z Masarykovy Univerzity. Akce se koná jen za příznívého počásí (Musí alespoň trochu svítit Slunce).

Úpice

Hvězdárna v Úpici pořádá pozorování pro veřejnost od 9 do 12 hodin. Pozorovat se bude v kopuli hvězdárny historickým dalekohledem barona Krause a na střeše hvězdárny pomocí dalších přenosných přístrojů. Mimo samotné zatmění bude automatickým naváděním hlavního dalekohledu možné vyhledat i planetu Venuši a v sále hvězdárny se podívat na živý intenetový přenos úplného zatmění Slunce v pásu totality.

Zlín

Zlínská astronomická společnost pořádá v pátek 20. 3. 2015 od 9 do 12 hodin veřejné pozorování zatmění Slunce s odborným výkladem. Pozorování pomocí dalekohledů s heliskopickým hranolem resp. slunečními filtry a H alfa dalekohledem LUNT. Odkaz: http://zas.cz/index.php?full=1#program

Znojmo

zatmění Znojmo
zatmění Znojmo
Znojemská astronomická společnost koná veřejné pozorování zatmění Slunce v pátek 20. 3. 2015 od 9:00 do 12:00 na Masarykově náměstí. Zároveň zájemce zve i na noční pozorování. Více na www.znas.cz.

Žebrák

Pozorování úkazu proběhne i na Hvězdárně Žebrák od 9:30 do 12:00. Zveme vás na společné pozorování nejvýznamnějšího zatmění Slunce v České republice v letech 2011 – 2026. Měsíční kotouč zakryje až 73% disku Slunce. V 9:30 bude pozorování předcházet seznámení s hlavními protagonisty úkazu – Sluncem a Měsícem.

Prešov

Hvezdáreň a planetárium v Prešove

V prípade priaznivého počasia:
9.00 – 9.30 Úvodná informačná prednáška – „Pozorujeme zatmenie Slnka“ v prednáškovej sále
9.30 – 12.30 Pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka rôznymi typmi astronomických ďalekohľadov (projekcia – Coudé refraktor 150/2250 umiestnený v kupole pozorovateľne, priame pozorovanie cez špeciálne slnečné filtre – Cessegrain Zeiss reflektor 150/2250 a Zeiss, Kepler refraktor 100/1000 umiestnené na terase planetária, priame pozorovanie cez moderný Meade LX 600 ACF s priemerom 30cm opatreným Baader astro solar fóliou pre vizuálne pozorovanie Slnka, priame pozorovanie cez špecializovaný slnečný ďalekohľad Lunt Solar Systems LS80Tha v H-Alfa spektre, priame pozorovanie ďalšími prenosnými ďalekohľadmi, opatrenými Baader slnečnou fóliou, rozmiestnenými na terase planetária : somet binar 25x100, Celestron Ultima 100, AD 800 a iné).
Návštevníkom budú k dispozícii na zakúpenie alebo zapožičanie špeciálne okuliare pre pozorovanie Slnka. Počas celého pozorovania odznejú krátke informačné vstupy a výklad práve prebiehajúceho úkazu našimi odbornými pracovníkmi v kupole alebo na terase pri ďalekohľadoch. Tento úkaz sa budeme snažiť aj fotograficky zdokumentovať, preto počas pozorovania môže byť pri niektorých ďalekohľadoch nainštalovaná záznamová technika.

V prípade nepriaznivého počasia:
9.00 Úvodná informačná prednáška – „Pozorujeme zatmenie Slnka“ v prednáškovej sále
živý internetový prenos celého úkazu úplného zatmenia Slnka s veľkoplošnou projekciou v prednáškovej miestnosti
audiovizuálny autorský program HaP v Prešove – „Okamih bez Slnka“ – venujúci sa tematike slnečných zatmení

Zpět na stránku o zatmění Slunce 20. března 2015 »



Štítky: Zatmění Slunce 2015


51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »