Úvodní strana  >  Na obloze  >  Slunce  >  Zatmění Slunce  >  Zatmění Slunce v letech 2011–2020  >  Zatmění Slunce 4. ledna 2011

Zatmění Slunce 4. ledna 2011

Průběh zatmění Slunce 4. ledna 2011 v Praze. Zdroj: EAI.
Průběh zatmění Slunce 4. ledna 2011 v Praze. Zdroj: EAI.
Pozoruhodné částečné zatmění nastalo v dopoledních hodinách. Slunce v západní polovině České republiky vycházelo již částečně ukrojené Měsícem. V maximální fázi dosáhlo zatmění velikosti kolem 79 procent, a to nevysoko nad jihovýchodním obzorem. S trochou nadsázky se dala maximální fáze přirovnat "úsměvu na nebi", neboť Měsíc Slunce zakrýval shora a přes filtr jsme tak spatřili srpek Slunce natočený svou oblou částí k obzoru. Zatmění na Zemi však nenastalo úplné či prstencové, pouze částečné ve Švédsku s velikostí necelých 86 procent. Šlo o největší částečné zatmění v České republice po 8 letech a nejvýraznější svého druhu až do roku 2026.

 

Obsah​
 


Akce a pozorování pro veřejnost v České republice

Zatmění Slunce je nepochybně mimořádný úkaz na obloze. Ovšem pokud se astronomii věnujete jen okrajově, určitě se vyplatí úkaz pozorovat zprostředkovaně v místech, kde bude probíhat pozorování pro veřejnost. To proběhlo hned na několika místech v České republice. V průběhu úkazu bylo možné navštívit vám nejbližší hvězdárnu nebo místo, odkud bylo pozorování zajištěno například nějakou astronomickou společností. Během pozorování návštěvníky čekal i zajímavými informacemi či pokusy nabitý program.

⇒ Akce pro veřejnost v České republice ⇐

 

Internetové videopřenosy


Animace pohybu měsíčního stínu po Zemi
(Autor: A. T. Sinclair)

Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011
Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011


Články na astro.cz


Doporučujeme

 



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Slunce, Zatmění Slunce 2011


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »