Úvodní strana  >  Na obloze  >  Zatmění

Zatmění

Zatmění Slunce a Měsíce, tranzity planet přes Slunce

Chromosféra při zatmění z roku 2005. Autor: Miloslav Druckmüller
Chromosféra při zatmění z roku 2005.
Autor: Miloslav Druckmüller
Zatmění Slunce i Měsíce patřila od nepaměti k nejkrásnějším úkazům na obloze. V dřívějších dobách sice budila spíše obavy, strach i hrůzu (není divu - při úplném zatmění Měsíce získá Měsíc podivné narudlé zabarvení a při úplném zatmění Slunce zase zmizí na několik okamžiků naše mateřská hvězda za neprůhledným temným Měsícem). Spatřit oba úkazy je lákavé a nepochybně i vy budete mít nejednu možnost k takovému zážitku.

Mimo sluneční a měsíční zatmění lze do této kategorie úkazů zařadit i tranzity (přechody) Merkuru a Venuše přes Slunce. K přechodu planety dojde v okamžku, kdy Merkur či Venuše vstoupí mezi Zemi a Slunce. Protože však Slunce na obloze zabírá jen půl úhlového stupně a odchylky drah planet jsou několikanásobně větší, dojde k přechodu jen zřídka. Řádově jen několiklrát za století. Jde tedy o nesmírně vzácné jevy, jejichž spatření právě z tohoto jejich postu stojí rozhodně za to.

Měsíční zatmění 1996 - 2008. Autor: Tunç Tezel
Měsíční zatmění 1996 - 2008.
Autor: Tunç Tezel
Co zde najdete? Samozřejmě vysvětlení, jak k těmto úkazům dochází a jak je správně pozorovat (či fotografovat). Především však stránky obsahují detailní přehled všech nejbližších měsíčních a slunečních zatmění a všech tranzitů planet přes Slunce viditelných v České republice od roku 1971 do roku 2060. Přehled obsahuje i všechna úplná, prstencová a hybridní zatmění ve světě ve stejném období. U nějbližších zatmění, měsíčních i slunečních, i u tranzitů planet pak budete mít možnost získat ještě podrobnější informace vztažené (je-li to možné) na území České republiky. Obsah stránek se navíc neustále rozšiřuje a doplňuje.

Přehledy zatmění (1971 - 2060):

Nejbližší zajímavé úkazy v Česku do roku 2027:

 

Doporučujeme:

 

 



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Zatmění měsíce, Přechod Merkuru, Přechod Venuše, Zatmění Slunce


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše nad jihozápadním obzorem

Další informace »