Poslechněte si přednášku o družicích nové generace
10. června 2015 od 19 hodin ve Velkém klubu plzeňské radnice proběhne přednáška pracovníka družicového oddělení ČHMÚ Dr. Martina Setváka nejen o této nejnovější meteorologické družici nové generace, ale především o jejích možnostech nočního snímání, a to jak za svitu Měsíce, tak za bezměsíčných nocí. Ukážeme si nejen využití družice pro monitorování světelného znečištění, ale například i její možnosti detekce polárních září, a především její schopnost zachytit za temných nocí i samotný airglow. Více.
Snímek z družice Suomi-NPP, pořízený v kanálu DNB (Day/Night Band) dnešní noci v 01:00 UTC (03:00 SELČ). Celá scéna je nasvícená Měsícem čtyři dny po úplňku, díky čemuž jsou dobře vidět nejen detaily oblačnosti bouří nad Německem, ale i detaily terénu, avšak naopak zanikají zdroje slabšího osvětlení měst a obcí. Světlá oblast snímku vpravo nahoře je již přesvícena svítáním. Autor: NOAA/CLASS, Martin Setvák.
Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.