Zatmění Slunce 21. srpna 2017
Velmi výhodně položené úplné zatmění Slunce se bude odehrávat výhradně nad územím Spojených států. Zatmění začíná v ranních hodinách v severním Pacifiku a končí v Atlantickém oceánu odpoledne. Stín Měsíce postupně přejde přes Oregon, Idaho, Wyoming, Nebrasku, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínu, Georgii a Jižní Karolínu. Nejdéle potrvá ve státě Kentucky 2 minuty 41 sekund, přičemž zde dosáhne Slunce během totality 64° nad obzorem. Jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století, neboť valná část pásu totality přechzí přes snadno dostupnou pevninu s několika místy s vysokou pravděpodobností jasného počasí (přes 70 %) a možností okamžitého přesunu. (Zdroj: EAI).
Video: Průběh zatmění nad USA
(anglicky, autor: NASA)
Průběh zatmění v USA a kam se vydat
(Autor animace: A. T. Sinclair)
Z hlediska klimatologické situace se vyplatí cestovat spíše na západní polovinu USA, tedy do států Oregon, Idaho, Wyoming či do Nebrasky, kde je poněkud sušší léto a úkaz tam nastane v dopoledních hodinách, tedy v době s obecně menším výskytem oblačnosti (ta se tvoří až pozdě dopoledne a odpoledne). Zatmění sice bude směrem na západ poměrně či podstatně kratší než v oblastech s maximálním trváním (od západního pobřeží se délka bude pohybovat okolo 1 minuty 50 sekund a poroste až ke 2 minutám 20 sekundám směrem do Oregonu), ale docela suché prostředí v kombinaci s velkými pláněmi a dlouhými dálnicemi v oblasti pásu zatmění dávají vysokou šanci úkaz spatřit na jasném nebi.
Podrobné informace naleznete na mnoha webových stránkách (viz níže), velmi pomocná je pak stránka klimatologa Jaye Andersona www.Eclipsophile.com. Mnozí celkem právem toto zatmění považují za "nejsnazší", neboť přímo při pobytu v USA bude panovat obrovská informovanost ohledně aktuálního vývoje počasí. Samotní Američané viděli na svém území úplné zatmění Slunce v několika státech naposledy v roce 1979 (a jen v Kalifornii pak v roce 1991), mají proto v plánu nesmírně koordinovaný a obsáhlý program pro širokou veřejnost, a to jak pro tuzemce, tak i pro cestovatele. Díky tomu, že zatmění probíhá i nedaleko několika národních přírodních parků, snad každý výlet spojí i s poznáváním přírodních krás USA. Další informace rovnež najdete v knize Tajemná zatmění.
Doporučujeme
- Google a další mapy
(EN, NASA, Fred Espenak) - Klimatologické mapy a mnoho tipů
(EN, NASA, Jay Andrson) - Informace o zatmění a animace úkazu pro některé lokality
(EN, Eclipse online) - Animace a videa průběhu zatmění nad USA
(EN, Larry Köhn) - Interaktivní Google mapa
(EN, Xavier Jubier) - Velké zatmění 2017 - Zevrubný web o úkazu na území USA
(EN, GreatAmericanEclipse.com) - Podrobné informace všetně dalších odkazů na zahraniční veřejné expedice a kalkulátor zatmění pro zvolenou lokalitu
(EN, eclipse-chasers.com) - Speciální stránka věnovaná tomuto zatmění
(EN, eclipse2017.org) - Kniha Tajemná zatmění
(CZ, Petr Horálek)