Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Molucké klenoty aneb Za „okem božím“ na východ Indonésie

Přednáška: Molucké klenoty aneb Za „okem božím“ na východ Indonésie

Hvězdárna a planetárium Plzeň a město Plzeň vás srdečně zvou na přednášku fotografa, cestovatele a astronoma Petra Horálka.

Místo konání akce: náměstí Republiky 1, Plzeň-Plzeň 3, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 05.04.2017 od 19:00 do 20:30

Petr Horálek
Fotograf, spisovatel a popularizátor astronomie

Molucké klenoty aneb Za „okem božím“ na východ Indonésie
Ač se to může zdát, mnohými proklamovaná Indonésie má svá ještě neznámá zákoutí. K těm patří souostroví Moluk, obklopené stejnojmenným mořem. Právě tam se v březnu 2016 odehrál úkaz místními lidmi nazývaný „Gerhana Matahari Total“. Slunce zakryl Měsíc a to nesmělo uniknout žádnému nadšenci, ale především vědecké expedici vedené brněnskými matematiky. Poznáte exotickou Indonésii, jak ji ještě neznáte. Navštivíte Halmaheru, jeden z nejvýchodnějších a nejméně známých, přesto však pozoruhodných ostrovů světa. Zažijete ďábelský hon za možná nejkrásnějším přírodním úkazem vůbec a poznáte zdánlivě nevzdělanou kulturu, od které bychom se ale naopak měli mnohému učit! Navštivíte svět Moluckých klenotů, který vám okamžitě přiroste k srdci. A také zjistíte, co všechno jsou schopni vědci obětovat pro pár minut vzácného nebeského úkazu.

Přednáška se uskuteční ve Velké klubovně plzeňské radnice. Součástí bude také autogramiáda lektorovy knihy "Dobytí jižního hvězdnatého ráje".

Video: Upoutávka na knihu Dobytí jižního hvězdnatého ráje




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Petr Horálek, Přednáška , Autogramiáda, Dobytí jižního hvězdnatého ráje, Indonésie


8. vesmírný týden 2025

8. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se ráno s hvězdou Antares. Večer září vysoko nejjasnější ze šesti viditelných planet, Venuše. Ještě výše je jasný Jupiter a lehce načervenalý Mars. Slabý Saturn je vidět jen za soumraku, Uran a Neptun dalekohledem. Merkur se koncem týdne vynoří večer nízko nad obzorem. Aktivita Slunce zůstává spíše na nízké úrovni. Blue Ghost se dostal na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Před 100 lety se narodil objevitel planetek a komet Tom Gehrels.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

VdB141LRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2025 obdržel snímek „VdB141“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Pavol Kollarik   Již antický astronom Ptolemaios znal souhvězdí Cefea, představující krále bájné Etiopie a zároveň manžela královny Kasiopei a otce Andromedy. Po

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 2264

NGC 2264 (také známá jako hvězdokupa Vánoční stromeček) je jasná otevřená hvězdokupa vzdálená 2 180 světelných let v souhvězdí Jednorožce o hodnotě magnitudy 3,9. Objevil ji britský astronom William Herschel 18. ledna 1784. Hvězdokupu obklopuje soustava difúzních mlhovin, jejíž součástí je Kuželová mlhovina, kterou Herschel objevil 26. prosince 1785. Prvním rysem, který pozorovatele zaujme při prohlížení této části oblohy triedrem, je samotná hvězdokupa tvořená přibližně dvaceti modrými hvězdami, kterým vévodí S Monocerotis. Rozsah magnitud těchto hvězd je od 5 do 9 a tyto hvězdy tvoří trojúhelník, jehož ostrý vrchol míří na jih, takže při pozorování na jižní polokouli, kde tento vrchol míří nahoru, vypadá jako vánoční stromeček. Při pozorování větším dalekohledem je možné při použití mlhovinového filtru spatřit na tomto vrcholu mlhovinu, na jejímž okraji je temná mlhovina ve tvaru kužele, jejíž vrchol je namířen proti vrcholu Vánočního stromečku. Díky tomuto vzhledu se nazývá Kuželová mlhovina. Severozápadně od hvězdokupy se rozprostírá další rozlehlá a slabší mlhovina, která je dobře viditelná na fotografiích s dlouhou expozicí.

Další informace »