Noc vědců - Život ve vesmíru
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2017 od 18:00
Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín se letos připojuje k akci Noc vědců.
Od 16:00 hodin bude probíhat pozorování sluneční aktivity dalekohledem v hladině H-alfa a pozorování slunečních skvrn ve fotosféře přes herschelův hranol. Ukážeme Vám jak se Slunce fotí.
Od 16:45 bude odhalení slunečních hodin.
Od 17:00 hodin bude otevřená nová výstava od Jakuba Müllera, který fotí i noční krajinu. A je autorem krásné fotografie mléčné dráhy nad jičínskou hvězdárnou. Autor bude přítomen a rád si s Vámi o fotkách a jejich vzniku popovídá.
v 18:00 proběhne přednáška Život ve vesmíru
Po přednášce bude následovat pozorování noční oblohy.
přednáší: Jan Veselý
Autor: David Vališka
Když v 17. století zjistili astronomové, že planety jsou tělesa podobná naší zemi, prakticky automaticky se předpokládalo, že jsou venušané, marťané i měsíčňané. Pokračující poznávání Sluneční soustavy nás donutilo optimismus podstatně zmírnit, ale ještě v polovině 20. století se předpokládalo, že například na Marsu je rostlinstvo. Údaje z prvních kosmických sond přistávajících na povrchu planet či zkoumajících jejich atmosféry zredukovaly optimismus na pokusy o na nalezení aspoň bakterií. Dnes už nehledáme ani bakterie, snažíme se najít místa, kde by život vůbec mohl existovat. Ve Sluneční soustavě už jich moc nezbylo. Podrobně představíme všechna tři.
Zatímco v hledání života v našem nejbližším okolí propadáme pesimismu, optimistické vyhlídky představují exoplanety – planety obíhající jiné hvězdy než naše Slunce. Známe jich už tisíce, mnohé podobné Zemi, některé i v tzv. obyvatelných zónách. Šance najít důkaz o existenci života jinde ve vesmíru se ve 21. století jeví větší než malá.