Úvodní strana  >  Novinky  >  Český tým odcestoval na 8. IOAA

Český tým odcestoval na 8. IOAA

Český tým před odletem na 8. IOAA Autor: Tomáš Gráf
Český tým před odletem na 8. IOAA
Autor: Tomáš Gráf

Dnes ráno odletěl z Vídně český tým na 8. Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice (IOAA – International Olympiad on Astronomy and Astrophysics). Soutěž se letos koná od 1. 8. do 11. 8. na severovýchodě Rumunska ve městě Suceava na Univerzitě Ştefana cel Mare. Na soutěžící čekají tři bloky náročných úloh, které prověří jejich teoretické znalosti, orientaci na obloze i schopnost zpracovávat data z astronomických pozorování. Ve volném čase navštíví místní muzea a podívají se i do kláštera Dragomirna.

O medaile se s účastníky z celého světa utkají Ondřej Theiner (absolvent Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích), Lucie Fořtová (Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře), Martin Raszyk (absolvent Gymnázia Mírová v Karviné), Petr Horvát (absolvent Gymnázia nám. Osvobození v Zábřehu) a Lukáš Knob (absolvent Gymnázia v Kojetíně). Českou delegaci vedou Dr. Tomáš Gráf z Planetária Ostrava a Jakub Vošmera z University of Cambridge.

Česká astronomická společnost vysílá na IOAA za podpory MŠMT a Planetária Ostrava naše nejlepší řešitele kategorie AB Astronomické olympiády již po páté. Dosud přivezli 10 medailí, z toho 4 zlaté. Držíme našim reprezentantům palce, aby letos získali další astronomicky cenné kovy.

O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.



17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »