Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  Pravidla České astrofotografie měsíce

Pravidla České astrofotografie měsíce

Pravidla České astrofotografie měsíce

  • Každý měsíc, a to i opakovaně, můžete zasílat astronomické fotografie a videa získané jakoukoli technikou a jakýmkoliv přístrojem včetně fotografií unikátních meteorologických jevů. Soutěžní příspěvek je nutné doplnit o technické parametery - jméno a věk autora, elektronické spojení, webové stránky (není podmínka), optický přístroj, montáž, místo, datum a čas, postup a stručný postup zpracování. Pouze v elektronické podobě e-mailem na adresu cam@astro.cz nebo pomocí formuláře.
  • Fotografie - doporučené rozměry pro širší stranu snímku min. 800px, max.2560px.
  • Video - doporučený fromát 1/2 VGA (tedy 320x240 pixelů) nebo odvozeniny. Nejvyšší rozlišení neomezujeme, doporučená velikost videa je 10MB. Při tvorbě videa preferujte zmenšení velikosti pomocí rozumného sestříhání (vyházení "nudných" částí) před nastavením vysoké komprese. Prostě udělejte to tak, aby se výsledek líbil i Vám. Nepředepisujeme striktně použitý kodek, ale snažte se preferovat rozšířené formáty (např. DivX - jako AVI). Pokud se jedná například o video hvězdné oblohy nebo podobné, kde jsou následky MPEG komprese hodně patrné, lze akceptovat i formát MJPEG (motion JPEG) nebo animovaný GIF. Video, prosím, rovněž nahrajte na nějaký internetový přehrávač (Vimeo, Youtube atd.) a odkaz zašlete jako součást textu. V případě výhry bude přes tento odkaz video obsaženo v tiskové zprávě.
  • Nestandardní formáty (fotografie i video) může porota řešit operativně, například konzultací formátu s autorem či konverzí došlého snímku. Snažte se jejich používání omezit.

Účastníci, jaké snímky zasílat

Akceptovatelné jsou záznamy ne starší než jeden rok (počítáno od aktuálního měsíce), avšak vítány jsou převážně záznamy ne starší dvou měsíců. V případě vybrání může autor záznamu publikovat na svých stránkách příslušný odkaz nebo komentář. Zúčastnit se mohou všichni fotografové, a to jak amatérští astronomové, tak i astronomové z profesionálních observatoří. Národnost nebo věk není omezením.

Kola ČAM

Ukončení příjmu prací do ČAM pro daný měsíc je poslední neděli v měsíci ve 24 hodin. Práce přijaté v průběhu tohoto času jsou automaticky zařazeny do ČAM pro následující měsíc. Výsledky jsou zveřejněny v nejbližší pátek nebo pondělí následujícího měsíce. Rozhodnutí poroty je neodvolatelné.

Souhlas se zveřejněním, honorář

Zasláním snímku do soutěže Česká astrofotografie měsíce (dále jen ČAM) souhlasí autor s jeho uveřejněním na webových stránkách www.astro.cz, v tiskových zprávách České astronomické společnosti, sociálních síti Facebooku ČAM, Facebooku ČAS včetně všech požadovaných údajů a technických dat bez vzniku práva na honorář či jinou odměnu. Pořadí a hodnocení snímků nejsou právně vymahatelné.

Autor dále bere na vědomí, že jeho osobní údaje v rozsahu datum narození, e-mailová adresa, jméno a příjmení autora snímku budou zpracovány ze strany České astronomické společnosti. Tyto osobní údaje budou využity výhradně pro hodnocení snímku a dále pro zveřejnění snímku včetně výsledků výše uvedeným způsobem, a to pouze po dobu trvání této soutěže. Osobní údaje nebudou předávány dalším zpracovatelům či správcům.

Poslední úprava: 2018.07.29



Štítky: Česká astrofotografie měsíce


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »