Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Naše Galaxie mimořádně zhubla?

Naše Galaxie mimořádně zhubla?

Měření rychlostí hvězd kolem středu naší Galaxie.
Měření rychlostí hvězd kolem středu naší Galaxie.
Naše Galaxie má pouze poloviční hmotnost, než se doposud předpokládalo. Vyplývá to z nových pozorování. Nový objev souhlasí s výsledky dřívějších studií, z nichž vyplývá, že naše Galaxie je „štíhlejší“, než jsme si doposud mysleli, a to vzhledem ke slabšímu gravitační působení na blízké trpasličí galaxie.

Slunce se nachází v poměrně velké galaxii, kterou také označujeme jako Mléčná dráha. Podobně jako u jiných galaxiích, většina hmotnosti naší Galaxie je tvořena tzv. temnou hmotou, záhadnou, neviditelnou substancí, která se prozrazuje pouze svým gravitačním působením na hvězdy a přítomný mezihvězdný plyn.

Aby mohli astronomové přesně určit hmotnost naší Galaxie, měřili rychlosti hvězd, které obíhají kolem jejího středu. Čím rychleji obíhají, tím větší hmotnost Galaxie je musí držet před únikem do mezigalaktického prostoru.

Dva bilióny Sluncí

Dřívější studie oběžných rychlostí různých souborů od 50 do 500 hvězd naznačovaly, že hmotnost naší Galaxie dosahuje přibližně 2 biliónů hmotností Slunce. Jiné studie se zaměřily na měření rychlostí trpasličích galaxií vůči naší Galaxii. Dospěly přitom k podobnému závěru.

Avšak nová studie, která vychází z měření rychlostí téměř 2500 hvězd, naznačuje, že skutečná hmotnost naší Galaxie je o něco nižší než jeden bilión hmotností Slunce.

„Naše Galaxie je štíhlejší, než jsme si doposud mysleli,“ říká Xiangxiang Xue (National Astronomical Observatories of China, Beijing), který je hlavním autorem této studie.

Tým pod jeho vedením analyzoval data z přehledového projektu výzkumu hvězd s názvem SEGUE (Sloan Extension for Galactic Understanding and Exploration), jež je částí velkého projektu, nazvaného SDSS (Sloan Digital Sky Survey), který využívá k výzkumu dalekohled o průměru 2,5 m v Novém Mexiku. Hvězdy z tohoto vzorku jsou vzdáleny od středu naší Galaxie zhruba 13 000 až 200 000 světelných let. Pro porovnání: Slunce je od středu Galaxie vzdáleno přibližně 25 000 světelných roků.

Pohyb hvězd

V rámci projektu SEGUE jsou proměřována spektra hvězd, která jsou použita k výpočtu jejich rychlosti směrem k Zemi či naopak od Země (tzv. radiální rychlosti na základě Dopplerova posuvu spektrálních čar). Tým astronomů, jehož vedoucím je Xue, porovnával zjištěné rychlosti s rychlostmi, vyplývajícími z počítačových simulací, které berou v úvahu různé hmotnosti galaxií.

Dospěli přitom k závěru, že hmotnost naší Galaxie se blíží hodnotě 0,93 biliónu hmotností Slunce. Skutečná hodnota však může být o 0,25 biliónu hmotností Slunce větší či naopak menší, pokud vezmeme v úvahu chyby měření.

„Celková hmotnost naší Galaxie se určuje jen velmi obtížně, protože se nacházíme téměř v jejím středu,“ říká člen týmu Timothy Beers (Michigan State University, East Lansing, USA). „Avšak je to jedna ze základních možností, abychom zjistili, jak je naše Galaxie uspořádaná v porovnání se vzdálenými galaxiemi, které pozorujeme v našem okolí.“

Obrovská výhoda

Navzdory nesouladu mezi tímto a předcházejícími měřeními tým astronomů důvěřuje svému závěru, protože byl založen na základě měření obrovského počtu hvězd. „Nesmírný rozsah projektu SEGUE nám dává obrovskou statistickou výhodu,“ říká další člen týmu Hans-Walter Rix (ředitel Max Planck Institute for Astronomy, Heidelberg, Německo).

Dřívější studie, které braly v úvahu pohyby trpasličích galaxií, mohly být chybné díky tomu, že předpokládaly oběh všech studovaných galaxií kolem Mléčné dráhy. Již jmenovaný tým astronomů podotýká, že současná měření naznačují, že naše Galaxie působí menší gravitací na dvě nejbližší nepravidelné trpasličí galaxie, nazvané Velké a Malé Magellanovo mračno, než jsme donedávna předpokládali.

Ještě přesnější určení hmotnosti naší Galaxie může být provedeno v budoucnu pomocí navrhovaného rozšíření projektu SDSS na SDSS-III, který bude zahrnovat měření hvězd do vzdálenosti více než 300 000 světelných let od středu naší Galaxie.

Avšak Simon White, ředitel Max Planck Institute for Astrophysics, Garching, Německo, který není členem výzkumného týmu, je přesvědčen o tom, že hmotnost naší Galaxie není o mnoho menší, než udávají dřívější studie. „Odhadovat hmotnosti na základě oběhu hvězd je velmi komplikované, protože jejich oběh je závislý velmi detailně na tom, jak galaxie vznikala, včetně rychlostí vnikajících trpasličích galaxií, které v minulosti pohltila.“

Zdroj: newscientist
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »