Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Dragonfly: soustava teleobjektivů zkoumá vesmír

Dragonfly: soustava teleobjektivů zkoumá vesmír

M 101 a trpasličí galaxie v okolí Autor: Allison Merritt et al.
M 101 a trpasličí galaxie v okolí
Autor: Allison Merritt et al.
Astronomové sestavili z jednotlivých teleobjektivů “teleskop Dragonfly”, kterým mohou zkoumat větší kus oblohy najednou. Nedávno s ním například objevili sedm trpasličích galaxií doprovázejících poměrně blízkou spirální galaxii M 101 ve Velké medvědici.

Vážka, detaily příručním USB mikroskopem Autor: Martin Gembec
Vážka, detaily příručním USB mikroskopem
Autor: Martin Gembec
Jméno Dragonfly má připomínat složené oko hmyzu (dragonfly je totiž anglicky vážka a její hlava je osazena velkými složenými oky a drsnými kusadly, jak se můžete přesvědčit na snímku, který pořídil autor článku příručním mikroskopem). Teleobjektivy systému Dragonfly jsou tedy uspořádány rovnoběžně a snímají tak velký kus oblohy. Dohromady používá 8 objektivů o ohnisku 400 mm.

sestava teleobjektivů systému Dragonfly Autor: University of Toronto
sestava teleobjektivů systému Dragonfly
Autor: University of Toronto
Astronomové jsou nadšeni už z prvních výsledků jejich zajímavého přístroje. Podařilo se jim totiž zachytit relativně slabé a úhlově poměrně rozsáhlé trpasličí galaxie v okolí velké a těžké galaxie M 101. Takové galaxie mohou snadno uniknout pozornosti přehlídek oblohy vyhledávajících galaxie. Nalezené galaxie jsou podobné, jako jiné, dobře prozkoumané galaxie naší místní skupiny galaxií, kam patří Mléčná dráha, Galaxie v Andromědě M 31 nebo Galaxie M 33 v Trojúhelníku.

Nyní je potřeba přiznat, že nově nalezené trpasličí galaxie v okolí M 101 docela dobře nemusí patřit do gravitačního vlivu této galaxie. Mohou být blíž, nebo i dál. To bude vyžadovat další výzkum. Některé teorie o tvorbě galaxií ve vesmíru totiž předpokládají výskyt galaxií izolovaně ve vesmíru. Tím pádem by tyto galaxie mohly být jen pověstnou špičkou ledovce nové skupiny galaxií dosud neobjevených.

Zdroje a doporučujeme:
[1] Dragonfly Telephoto Array Discovers Seven Dwarf Galaxies around Messier 101
[2] Dragonfly, Powered by Canon Lenses




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »