Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Unikátní úkaz budeme moci spatřit poprvé za historii lidstva

Unikátní úkaz budeme moci spatřit poprvé za historii lidstva

Poslední dobou se neúprosně množí dotazy na otevírací dobu hvězdárny, pozorování Marsu, co že to tak červeně svítí na obloze, zda jsme také viděli to načervenalé UFO atd. Když si přečtu noviny, tak se ani nedivím. Přikládám proto úžasné citáty z jediného novinového článku (LN).

"Obyvatelé Země budou mít už brzy šanci spatřit poprvé ve svém životě na vlastní oči planetu Mars."
"... se totiž v těchto dnech přibližuje k Zemi natolik, že ji bude možné po neuvěřitelných 60 tisících letech pozorovat na obloze jako velkou zářící červenooranžovou kouli."
"V tu chvíli bude pomocí dalekohledu možné pozorovat dokonce i detaily z jeho povrchu."
"Přestože bude Mars nejlépe viditelný pro obyvatele Severní Ameriky a Tichomoří, mohou si jej dobře prohlédnout obyvatelé prakticky celého světa.""Nejbližším pozemským místem vůči Marsu bude podle vědců tichomořské Tahiti, ale největší přípravy na oslavu "velkého historického setkání" se chystají v noci na 27. srpna v Kalifornii na americkém západním pobřeží, kde jdou rychle na odbyt dalekohledy."




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »