Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Na obloze zazářil další bolid - 5. listopadu večer

Na obloze zazářil další bolid - 5. listopadu večer

Výřez z celooblohového snímku, na kterém je zachycen průlet bolidu EN051115 nad JZ Polskem. Na obrázku bolid letí zprava doleva.
Autor: Astronomický ústav AV ČR

Dnes večer, 5. 11. 2015 v 18:21:19-28 SEČ, zachytily automatické bolidové kamery České bolidové sítě přelet jasného a dlouhého bolidu. Díky jasné obloze nad naším územím byl tento tento bolid pozorován také velkým počtem náhodných svědků. Všem, kteří nám poslali svá pozorování, děkujeme a zde přinášíme první předběžný popis celého tohoto mimořádného jevu. Tyto výsledky jsou zatím založeny na analýze 3 snímků ze severních stanic Růžová, Lysá hora a Polom.

Z našich výpočtů jsme zjistili, že bolid letěl na sever od našeho území na JZ Polska a začal svítit ve výšce 89 km poblíž města Praszka. Letěl po jen 14 stupňů skloněné dráze k zemskému povrchu a pohasl ve výšce necelých 42 km poblíž města Lubin. Zaznamenaná světelná dráha byla dlouhá 187 km a trvala 9,2 sekundy. Během této doby se těleso zbrzdilo v atmosféře z původní rychlosti 22,5 km/s na konečných 7 km/s. Vzhledem k vysoké výšce konce bolidu nepředpokládáme pád meteoritů. Z našich výpočtů vyplývá, že tento jasný bolid, jehož jasnost v maximu  dosáhla téměř jasnosti Měsíce v úplňku, byl úlomkem meziplanetární hmoty, který se před srážkou se Zemí pohyboval po výstředné dráze mezi drahami planet Venuše a Jupiter a která byla necelých 9 stupňů skloněna k oběžné dráze Země kolem Slunce.

Průmět dráhy bolidu EN051115 na zemský povrch. Autor: Google/Pavel Spurný.
Průmět dráhy bolidu EN051115 na zemský povrch.
Autor: Google/Pavel Spurný.

RNDr. Pavel Spurný, CSc.RNDr. Jiří Borovička, CSc.
Oddělení meziplanetární hmoty
Astronomický ústav AV ČR



Převzato: Astronomický ústav AV ČR



O autorovi



2. vesmírný týden 2025

2. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 1. do 12. 1. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je tedy vysoko na večerní obloze. V noci na pátek 10. 1. zakrývá Plejády. Jasná Venuše je každým dnem blíže slabšímu Saturnu. Jupiter je vysoko nad jihovýchodem a Mars níže nad severovýchodem. Aktivita Slunce je vysoká a nelze vyloučit ani silné erupce a polární záře. Nová česká kometa nese jméno C/2024 Y1 (Mašek) po jejím objeviteli z Liberce. Kometa C/2024 G3 (ATLAS) viditelná zatím jen na jižní obloze nyní skokově zjasnila a je dobré sledovat její další vývoj. Očekáváme první start rakety New Glenn a sedmý testovací let Super Heavy Starship.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zákryt Saturnu Měsícem

Zákryt Saturnu Měsícem 4.1. 2025, po výstupu.

Další informace »