Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Na obloze zazářil další bolid - 5. listopadu večer

Na obloze zazářil další bolid - 5. listopadu večer

Výřez z celooblohového snímku, na kterém je zachycen průlet bolidu EN051115 nad JZ Polskem. Na obrázku bolid letí zprava doleva.
Autor: Astronomický ústav AV ČR

Dnes večer, 5. 11. 2015 v 18:21:19-28 SEČ, zachytily automatické bolidové kamery České bolidové sítě přelet jasného a dlouhého bolidu. Díky jasné obloze nad naším územím byl tento tento bolid pozorován také velkým počtem náhodných svědků. Všem, kteří nám poslali svá pozorování, děkujeme a zde přinášíme první předběžný popis celého tohoto mimořádného jevu. Tyto výsledky jsou zatím založeny na analýze 3 snímků ze severních stanic Růžová, Lysá hora a Polom.

Z našich výpočtů jsme zjistili, že bolid letěl na sever od našeho území na JZ Polska a začal svítit ve výšce 89 km poblíž města Praszka. Letěl po jen 14 stupňů skloněné dráze k zemskému povrchu a pohasl ve výšce necelých 42 km poblíž města Lubin. Zaznamenaná světelná dráha byla dlouhá 187 km a trvala 9,2 sekundy. Během této doby se těleso zbrzdilo v atmosféře z původní rychlosti 22,5 km/s na konečných 7 km/s. Vzhledem k vysoké výšce konce bolidu nepředpokládáme pád meteoritů. Z našich výpočtů vyplývá, že tento jasný bolid, jehož jasnost v maximu  dosáhla téměř jasnosti Měsíce v úplňku, byl úlomkem meziplanetární hmoty, který se před srážkou se Zemí pohyboval po výstředné dráze mezi drahami planet Venuše a Jupiter a která byla necelých 9 stupňů skloněna k oběžné dráze Země kolem Slunce.

Průmět dráhy bolidu EN051115 na zemský povrch. Autor: Google/Pavel Spurný.
Průmět dráhy bolidu EN051115 na zemský povrch.
Autor: Google/Pavel Spurný.

RNDr. Pavel Spurný, CSc.RNDr. Jiří Borovička, CSc.
Oddělení meziplanetární hmoty
Astronomický ústav AV ČR



Převzato: Astronomický ústav AV ČR



O autorovi

Štítky: Bolid


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »