Mimořádně dlouhý bolid v sobotu 30. dubna 2016 nad střední Evropou

Autor: AsÚ AV ČR, Pavel Spurný
Na konci dubna byl k vidění další mimořádný bolid. Čtvrt hodiny po jedenácté hodině večer místního času začal svítit relativně nízko nad jihozápadním obzorem pro pozorovatele v západní části České republiky nepříliš jasně, ale postupně zvyšoval svou jasnost a svým letem směřoval k severu. Po více než 20 sekund se stal velmi poutavým pohybujícím se objektem na jinak temné bezměsíčné obloze. Po obloze se bolid pohyboval relativně pomalu a letěl po jen velmi málo skloněné dráze. Tyto okolnosti spolu s tím, že na velké části našeho území bylo jasno nebo jen malá oblačnost, způsobily, že tento vzácný přírodní úkaz pozorovalo velké množství náhodných svědků a také mnoho z nich nám o tomto jevu poslalo svá svědectví. Tímto také všem pisatelům za jejich zprávy velmi děkujeme a podáváme vysvětlení, k čemu přesně 30. dubna pozdě večer došlo, co tento přírodní úkaz způsobilo a kde a jak probíhal.
Obrázek v úvodu: Celooblohový snímek bolidu EN300416, který byl pořízen digitální automatickou bolidovou kamerou na stanici Přimda v západních Čechách. Na snímku jsou vidět kromě velmi dlouhé dráhy bolidu (pohyb z JJZ na SV) i jednotlivá souhvězdí, z nichž velmi nápadný je Velký vůz, který právě kulminuje v zenitu. Pravidelná přerušení na světelné stopě bolidu jsou způsobena elektronickou clonou, která přerušuje obraz oblohy s frekvencí 16 přerušení za sekundu, přičemž každou celou sekundu udělá dvojitou značku. Tato umělá přerušení slouží především k určení okamžité rychlosti a brždění tělesa v atmosféře. I když se na snímku bolid jeví výrazně slabší než planeta Jupiter (nejjasnější objekt na snímku na JZ v souhvězdí Lva), tak ve skutečnosti byl stejně jasný a ve dvou velmi krátkých zjasněních dokonce jasnější než Jupiter. Tato disproporce na fotografii je způsobena rozdílnou dobou expozice Jupitera (a i ostatních bodových objektů – hvězd), která činí 17.5 sekundy (poloviční dobu expozice celého snímku, tj. 35 sekund) a každé značky na dráze bolidu, která se exponuje jen 1/16 sekundy.
Pro přesný popis toho, co se přesně během Filipo-Jakubské noci na obloze odehrálo, je velmi důležité, že tento přírodní úkaz byl přístrojově zaznamenán stanicemi Evropské bolidové sítě, která pokrývá území střední Evropy a jejíž centrum je v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. Tyto stanice jsou vybaveny automatickými kamerami, které jsou právě pro záznam přeletu bolidů uzpůsobeny a zaznamenávají je jak fotograficky (digitálně a na film), tak i fotoelektricky velmi přesnými a rychlými fotometry. Protože bolid nebyl příliš jasný, v maximu totiž dosáhl jasnosti jen -4 magnitudy (normované na vzdálenost 100 km), což odpovídá přibližně jasnosti planety Venuše, tak byl vyfotografován jen digitálními bolidovými kamerami, které jsou citlivější než starší filmové kamery.
Fotografická data máme z pěti stanic, které byly na našem území dráze bolidu nejblíže, tedy ze západní části ČR. Především se jedná o snímek z Přimdy (viz úvodní snímek), která byla nejbližší stanice vzhledem k dráze bolidu, a dále z Churáňova, Šindelové, Kocelovic a z Ondřejova. Další naše stanice již byly od dráhy letu bolidu natolik vzdálené, že bolid již byl pro kamery pod hranicí citlivosti kamer. Kromě fotografických snímků máme i záznam z jedné video kamery v Ondřejově, kde jsou zachyceny přibližně první dvě třetiny světelné dráhy bolidu v atmosféře. Celkem tedy máme velmi dobrá instrumentální data, která jsou naprosto dostatečná pro přesné a spolehlivé určení všech nejdůležitějších parametrů průletu tohoto malého meteoroidu, tj. přirozeného meziplanetárního tělesa, atmosférou Země.
Autor: Google/Pavel Spurný.
Co se tedy odehrálo v sobotu v noci 30. dubna 2016 nad střední Evropou? Přesně ve 23 hodin 14 minut a 46 sekund místního času (SELČ) vstoupil do zemské atmosféry malý meteoroid o hmotnosti pouze necelého půl kilogramu a velikosti přibližně tenisového míčku. Začal svítit ve výšce 89 km nad Alpami poblíž rakouského-německé hranice asi 15 km severně od Innsbrucku (11,3315 stupňů východní délky a 47,1105 stupňů severní šířky). Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 17.3 km/s a po dráze jen 3 stupně skloněné k zemskému povrchu pokračovalo v letu směrem na severozápad a postupně se v atmosféře brzdilo a také částečně rozpadalo. Světelnou dráhu dlouhou 330 km uletělo za bezmála 21 sekund, což je pro bolid jak mimořádně dlouhé trvání tak i mimořádná délka světelné dráhy. Takové bolidy pozorujeme jen velmi výjimečně a tento dlouhý průlet byl způsoben tím, že sklon dráhy k zemskému povrchu byl velmi malý a během průletu se ještě zmenšoval, takže na konci dráhy, kdy bolid pohasl, byl jen 1 stupeň. Jednalo se tedy téměř o tečný bolid.
Autor: AsÚ AV ČR, Pavel Spurný
Jak již bylo uvedeno výše, nejednalo se o příliš jasný bolid, a navíc kromě dvou malých zjasnění kolem -4 magnitudy se jeho jasnost po většinu letu příliš neměnila a kolísala kolem -2 magnitudy. To odpovídá jasnosti planety Jupiter, která v tu dobu svítila vysoko nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Lva. Průmět atmosférické dráhy spolu s polohami některých stanic naší bolidové sítě (bílé čtverečky) je znázorněn na přiloženém obrázku 2. Před srážkou se Zemí se tento malý a poměrně soudržný meteoroid pohyboval po eliptické dráze (excentricita 0,585), která byla 17,2 stupně skloněna k rovině ekliptiky, tj. rovině zemské dráhy kolem Slunce. V přísluní se meteoroid dostal jen o málo blíž ke Slunci než je zemská dráha (0,982 astronomické jednotky, kde 1 astronomická jednotka je střední vzdálenost Země od Slunce) a nejdále od Slunce se pohyboval ve střední oblasti hlavního pásu planetek, přibližně 3,75 astronomické jednotky od Slunce. Jednalo se tedy původem o malý úlomek asteroidu pocházejícího z hlavního pásu planetek.
Na závěr chceme touto cestou ještě jednou poděkovat všem pozorovatelům, kteří vyplnili náš formulář a podali nám o tomto bolidu bližší informace.
RNDr. Pavel Spurný, CSc.
vedoucí Oddělení meziplanetární hmoty a koordinátor Evropské bolidové sítě
Mail: pavel.spurny@asu.cas.cz
Tel.: 607 729 608
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Významné bolidy zachycené Evropskou bolidovou sítí
[2] Formuláře na hlášení jasných bolidů Astronomického ústavu AV ČR
[3] Meteory a meteorické roje na Astro.cz
Převzato: Astronomický ústav AV ČR