Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Bolid z letadla nad Shetlandy

Bolid z letadla nad Shetlandy

Bolid vyfocený z výšky 11 km nad Shetlandy
Bolid vyfocený z výšky 11 km nad Shetlandy
Že je možné pozorovat meteory i z paluby letadla, není žádné tajemství. Zachytit ale takto bolid v době, kdy není v činnosti žádný výraznější roj je poměrně vzácné. Něco takového se podařilo, i když vlastně úplnou náhodou, anglickému astrofotografovi Petemu Lawrencovi.

Původně nastoupil 15. února 2010 do Airbusu A320 kvůli tomu, aby pořídil snímky polární záře, která se v té době hojně vyskytovala v okolí severního polárního kruhu. Určitě nepočítal s tím, že se mu podaří vyfotografovat ještě něco navíc.

Když se letadlo nacházelo ve výšce asi 11 kilometrů nad souostrovím Shetlandy, tvořícím nejsevernější výspu Skotska, náhle trup letounu i mraky pod ním osvítilo jasné světlo. Oblohu rozzářil bolid letící dolů směrem k obzoru.

V té době naštěstí Lawrencův fotoaparát Canon 20D mířil "správným" směrem, takže bolid zaznamenal a můžete si jej prohlédnout na přiloženém obrázku. Když se podíváte pozorně, zjistíte, že na snímku jsou zdánlivě dva meteory vedle sebe. Bolid byl totiž tak jasný, že způsobil odlesk na skle letadla.

Použité zdroje:
[1] Spaceweather.com 17.02.2010

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »