Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  42. vesmírný týden 2015

42. vesmírný týden 2015

Mapa oblohy 14. října v 19:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 12. 10. do 18. 10. 2015. Měsíc kolem novu se překlápí z ranní oblohy na večerní. Velmi nízko nad jihozápadem je večer Saturn. Ráno je vidět planety Venuši, Jupiter, Mars a Merkur. Aktivita Slunce je opět nízká.

Obloha

Měsíc bude v novu 13. října ve 2:06. V pondělí 12. října ráno, pokud bude průzračně modrá obloha, jako v neděli ráno, nastává ideální příležitost ke spatření „starého“ Měsíce těsně před novem (cca 19 hodin a 20 minut před). Nezbývá než popřát, aby nepřišla mlha nebo nízká oblačnost a aby se někomu pozorování vydařilo. Ideální čas bude kolem 6:30 až 6:50 SELČ na azimutu 97°, tedy téměř na východě.
Přibližně od středy večer by měl být vidět tenký srpek Měsíce nad západem až jihozápadem, ale problém bude asi s počasím. Pro informaci uveďme, že 16. října večer kolem 19:30 by měl být Měsíc jen 2,5° nad Saturnem.

Planety:
Venuše (–4,4 mag) je vidět ráno nejlépe, protože je ze všech planet nejjasnější a také vystupuje za svítání nejvýše nad východní obzor. Navíc ji můžeme během jasného dne s průzračně modrou oblohou najít i na denní obloze, pokud si ji předtím vyhledáme například pomocí triedru, nebo GoTo montáže. Potom je k vidění i pouhým okem, jako krásná bílá hvězdička na modré obloze. V dalekohledu se pak jeví téměř jako měsíček ve čtvrti.
Níže nad obzorem jsou ráno planety Mars (1,8 mag) a Jupiter (–1,8 mag). V pátek, v sobotu a především v neděli budou tyto planety těsně u sebe. Dělit je bude necelý stupeň a vejdou se tak pohodlně do zorného pole dalekohledu.

Pokud jde o Merkur, tak jeho jasnost na ranní obloze roste až k -0,7 mag a je tak čím dál snáze pozorovatelný. V neděli ráno byl poblíž něj Měsíc a spolu s dalšími planetami by jej mohl snadno pozorovat každý, ovšem jasno bylo jen na severozápadě, jak ukazují snímky Aleše Majera z Jablonce.
Saturn (0,6 mag) je nyní jedinou večerní planetou a jeho viditelnost je velmi špatná nízko nad jihozápadem.

Aktivita Slunce je nízká. Není divu, skvrn na povrchu natočeném k Zemi rapidně ubylo. Skvrn bylo o víkendu tak málo, že se dala vyhlásit soutěž v jejich nalezení. Situace se může ale rychle zmenit. Vývoj skvrn můžeme sledovat také na aktuálním snímku SDO.

Meteorické roje, které přináší podzimní obloha jsou především dva. Jednak jsou to Tauridy, které ve svých dvou větvích, severní a jižní, mají dlouhotrvající období zvýšené aktivity. Dále stojí za zmínku Orionidy, které se do maxima teprve blíží, ale už je lze nad ránem zahlédnout. Oba roje jsou aktivní v počtu asi tří meteorů za hodinu, tedy nic moc, ale spolu s dalšími meteory to už může být hezká podívaná. Tauridy odlišíme nejen podle směru letu, ale i jejich relativně nízké rychlosti 29 km/s, zatímco Orionidy s rychlostí 67 km/s vylétají z míst vlevo nahoru od oranžové Betelgeuse.

Kosmonautika

  • Společnost Orbital Sciences Corporation měla problém s havárií rakety Antares, která poničila startovní rampu. Mezitím se hodně událo. Startovní rampa už je opravena, loď Cygnus byla pro nejbližší starty zvětšena, protože ji bude dočasně vynášet Atlas a tato raketa je výkonnější. Nu a nakonec se připravuje i vylepšená raketa Antares, která bude startovat právě z opraveného kosmodromu ve Virginii. Přehledně o tom informoval článek Víta Straky na našem webu.
  • Ačkoli nebyla společnost Sierra Nevada Corporation vybrána jako budoucí dopravce posádky na ISS, neznamenalo to, že by svůj miniraketoplán Dream Chaser uložila k ledu. Naopak ráda by jej nabídla alespoň v bezpilotním režimu k dopravě nákladů. Výhodou by bylo, že by některé náklady byly k vyložení hned po přistání na pevné Zemi. Miniraketoplán má nyní navíc sklopná křídla a vejde se pod ochranný kryt raket, jako je např. Ariane 5 nebo Atlas V. Přehledně o tom informoval v Kosmotýdeníku Lukáš Houška.
  • Krásný dárek dostali fanoušci kosmonautiky v minulém týdnu, protože na Flickru byly uveřejněny skeny fotografií mise Apollo. Důležitým faktem je, že se jedná o neupravené originály. Každý se tak může vrátit do doby, kdy tyto snímky vznikly a prohlížet si známé i dosud nepublikované záběry, včetně těch nepovedených.
  • Zapomínat nemůžeme ani na New Horizons. A co nového bylo v souvislosti se zaslanými daty uveřejněno? Jednoznačně vede informace o tom, že Pluto má nádherně modrou atmosféru. Navíc byla prezentována ukázka míst výsktu vodního ledu. Zdaleka se nejedná o souvislé plochy, spíše jakoby byl led někde pod povrchem a různými procesy pak byl obnažen.
  • Nezvykle mnoho informací se podařilo zjistit o tajné družici NROL-55, která startovala z kosmodromu Vandenberg v Kalifornii. Podle všech indicií jde o dvojici satelitů NOSS, které můžeme v noci vidět jako pozoruhodnou dvojici hvězd, letící pomalu na polární dráze skrz oblohu.

Výročí

  • 12. října 1915 (100 let) oznámil astronom skotského původu Robert Innes, že objevil nejbližší hvězdu, Proximu Centauri. Jméno hvězdy znamená v překladu nejbližší z Kentaura, takže dobře vystihuje fakt, že je 4,22 světelného roku daleko, jen nepatrně blíže než mnohem jasnější alfa Kentaura. Proxima je slabá hvězda (11 mag) protože jde o červeného trpaslíka.
  • 17. října 1820 (195 let) se narodil francouzský matematik a astronom Édouard Roche. Známá je Rocheho mez, kdy se pevné těleso vlivem gravitace planety začne drolit a může vytvořit i prstenec planety. Roche se domníval, že takto vznikl prstenec Saturnu, když se velký měsíc dostal pod tuto hranici.

Výhled na příští týden

  • Končí letní čas
  • Setkání ranních planet + Merkur
  • Měsíc kolem čtvrti večer
  • Výročí: Subrahmanyan Chandrasekhar
  • Výročí: Karl Guthe Jansky
  • Výročí: Nedělinova katastrofa

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v říjnu ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »