35. vesmírný týden 2016
Přehled událostí na obloze od 29. 8. do 4. 9. 2016. Měsíc bude v okolí novu. I po těsné konjunkci jsou ještě nízko na západě vidět planety Jupiter a Venuše. Večer na jihozápadě jsou nízko nad obzorem také Mars a Saturn. Neptun a Uran můžeme pozorovat celou noc. Juno se opět protáhla kolem Jupiteru. Raketa Falcon 9 se chystá k dalšímu startu.
Obloha
Měsíc bude v novu ve čtvrtek 1. září v 11:03 SELČ. Z rovníkových a jižních částí Afriky a z Madagaskaru bude pozorovatelné prstencové zatmění Slunce.
Planety:
Venuše (–3,9 mag) a Jupiter (–1,7 mag) jsou po západu Slunce blízko sobě a v dalším období nám Jupiter zmizí ve sluneční záři, zatímco Venuše bude vidět i nadále.
Mars (–0,3 mag) a Saturn (0,5 mag) jsou večer jen nízko nad jihozápadem. Jsou nízko. Jen asi 10° nad obzorem a ještě níže je u nich také hvězda Antares.
Neptun (7,8 mag) ve Vodnáři a Uran (5,7 mag) v Rybách lze pozorovat celou noc. Hvězda lambda Aquarii, která je jeden stupeň východně od Neptunu, pomůže dobře s jeho vyhledáním.
Aktivita Slunce je velmi nízká. Skvrny na povrchu však můžeme pozorovat. Online pohled na Slunce nabízí družice SDO.
Kosmonautika
- 27. srpna se sonda Juno dostala podruhé těsně nad oblaka Jupiteru. Provedla první snímkování a opět trochu upravila svou dráhu.
- 26. srpna byla úspěšným přistáním do vln Pacifiku ukončena mise nákladní lodě Dragon.
- Ariane 5 vynesla v noci ze 24. na 25. srpna dvě družice Intelsat. Nyní se ke startu chystá raketa Falcon 9 s družicí AMOS 6. Start je zatím v plánu 3. září v 9:00 SELČ.
Výročí
- 30. srpna 1991 (25 let) odstartovala japonská sluneční observatoř Yohkoh („sluneční paprsky“). Zaměřena byla na pozorování Slunce v rentgenovém a gama záření od minima až po maximum aktivity.
- 2. září 1971 (45 let) odstartovala k Měsíci Luna 18. Nepodařilo se jí však splnit hlavní cíl mise, kterým bylo měkké přistání a sběr vzorků. Na povrch se zřítila 11. září 1971.
- 3. září 1976 (40 let) na Marsu úspěšně přistála sonda Viking 2 v oblasti Utopia Planitia. Podařilo se využít všechny přístroje, jen meteostanice se brzy odmlčela. Měření probíhala až do dubna 1980. Skončila po 1281 marsovských dnech po selhání baterií.
- 3. září 1996 (20 let) dopadla na Měsíc evropská sonda SMART-1. Úspěšná mise ESA poprvé použila k pohonu iontový pohon. Podobný například poháněl sondu Dawn k planetkám Vesta a Ceres.
Výhled na příští týden
- Měsíc večer
- Výročí: Jan Píšala
- Výročí: Star Trek
Doporučené odkazy
Mapa oblohy s úkazy v srpnu ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.