Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  27. vesmírný týden 2016

27. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 6. července 2016 ve 23:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 4. 7. do 10. 7. 2016. Měsíc je počátkem týdne v novu a vynoří se na večerní obloze. Pomalu se loučíme s Jupiterem a pokračuje večerní představení Marsu a Saturnu. Nad ránem je ideální viditelnost planet Neptun a Uran. Slunce je stále zcela beze skvrn. obloha nabídla spíše noční bouře i s červenými skřítky, než noční svítící oblaka. Sonda Juno by měla zakotvit u planety Jupiter.

Obloha

Měsíc bude v novu v pondělí 4. července v 13:01 SELČ. Mladý srpek Měsíce vyhledávejme zhruba od pátku 8. července, kdy se bude na obloze blížit Jupiteru. Podobně blízko k němu bude ještě v sobotu večer.

Planety:
Jupiter (–1,8 mag) je večer už jen velmi nízko nad západem. Lepší je viditelnost dvojice Mars (–1,2 mag) a Saturn (0,2 mag). Ty jsou po západu Slunce nad jihem.
Nad ránem lze pozorovat Neptun (7,9 mag) ve Vodnáři a nad východem také Uran (5,9 mag) v Rybách.

Aktivita Slunce je velmi nízká. V posledním týdnu jsme nemohli vidět jedinou skvrnu a tento stav pokračuje. Povrch Slunce však není zcela fádní. Zkuste si při klidném obrazu všimnout jednotlivých buněk výstupných konvektivních proudů, tzv. granulace. Zda se situace s výskytem skvrn změní můžeme sledovat i na internetu. Online pohled na Slunce nabízí družice SDO.

Noční svítící oblaka se zatím u nás znovu neobjevila, pozorovatelé oblohy se místo toho zaměřili na bouřkovou oblačnost, která je hezká hlavně, kdy je daleko od nás a nehrozí žádné škody. Potom můžeme obdivovat krásné blesky, nebo dokonce červené skřítky (nadoblačné blesky), jak je vyfotografoval Daniel Ščerba.

Kosmonautika

  • Tento týden přináší jedinou opravdu významnou událost. Na oběžnou dráhu kolem Jupiteru má být navedena sonda Juno. Z jejího příletu plánujeme uvést online přenos ve spolupráci s portálem Kosmonautix.cz.
  • Minulý týden došlo k poměrně důležitému rozhodnutí, díky němuž víme, že mise marsovského robota ExoMars, který má letět v roce 2020, není ještě zcela ztracena. Potýká se však se zpožděním i s problémy s financováním (za zpoždění je nutno připlatit).
  • V USA udělali další důležitý krok k raketě SLS, když otestovali její postranní motor na tuhá paliva.

Výročí

  • 6. července 1976 (40 let) odstartovala ke stanici Saljut 5 kosmická loď Sojuz 21. Posádka Boris Volynov a Vitalij Žolobov byla první, která ke stanici letěla. Ke spojení došlo 7. července a kosmonauti zde pracovali až do 24. srpna. Saljut 5 poté ještě navštívily posádky lodí Sojuz 23 a 24.

Výhled na příští týden

  • Výročí:

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červenci ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Sojuz 21, Vesmírný týden


51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter 25.12.2024

Newton 200/1000 + barlow 2x + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »