Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  17. vesmírný týden 2014

17. vesmírný týden 2014

Mapa oblohy 23.dubna 2014 ve 22 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 23.dubna 2014 ve 22 hodin SELČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 21. 4. do 27. 4.

Měsíc je vidět ráno a dopoledne kolem poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Později před půlnocí také Saturn. Ráno je velmi nízko nad jihovýchodním obzorem Venuše. Vrcholí aktivita meteorického roje Lyrid. Zkuste také některou z večerních slabších komet. Aktivita Slunce je zvýšená, měli jsme i množství skvrn. Přelety stanice ISS večer končí, dále bude zajímavé sledovat případné denní přelety přes Slunce.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 23. dubna ve 22:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc bude v poslední čtvrti v úterý 22. dubna. Nejlépe si jej asi všimnete na ranní nebo dopolední obloze vpravo od Slunce. V pátek nebo v sobotu ráno jej možná zastihnete na svítajícím nebi kousek nad jasnou Venuší, Jitřenkou.

Planety:
Jupiter (−2,1 mag) je večer na jihozápadě. Tabulka úkazů měsíců a přechodů GRS je níže.
Mars (−1,3 mag) je podobně vysoko na jihovýchodě. Je hodně jasný a stále poměrně velký na sledování detailů na povrchu. Připomínáme, že mapka albedových útvarů je k dispozici např. na zadní straně mapky na duben.
Saturn (0,1 mag) vychází po půl desáté a před půlnocí už se dá dobře pozorovat.
Viditelnost Venuše (−4,1 mag) je ráno už velmi špatná, je pouze pár stupňů nad jihovýchodem za svítání.
V tabulce níže jsou vybrané průchody Velké červené skvrny (GRS) přes střed kotoučku Jupiteru a významné úkazy Jupiterových měsíčků:

 

Přechody GRS   Úkazy měsíců
21. 4. 21:20   21. 4. Ganymed přechod stínu 20:07–23:30
23. 4. 23:00   22. 4. Kallisto zatmění končí 22:43
26. 4. 20:35   24. 4. Io přechod měsíce zač. 21:42
Io přechod stínu zač. 22:56
      25. 4. Io zatmění končí 22:30
Časy jsou v letním čase (SELČ).

Meteorický roj Lyrid bude mít své maximum v tomto týdnu. Připadá na úterý 22. 4. a vzhledem k tomu, že proti sobě jdou čas předpovězeného maxima, svit Měsíce a výška radiantu nad obzorem, bude asi kompromisem sledovat meteory někdy v úterý pozdě večer a po půlnoci, než vyjde Měsíc. Podrobnosti o roji čtěte v článku.

Slabší komety večerní oblohy – to jsou především C/2012 K1 (PanSTARRS) a C/2014 E2 (Jacques). První z nich je dobře viditelná vysoko na východě nad souhvězdím Pastýře. Druhá jmenovaná nám mizí pomalu z oblohy pro svoji polohu nízko na jihozápadě na rozhraní souhvězdí Kompasu a Jednorožce. Informace o kometách hledejte na webu kommet.cz.

Aktivita Slunce se nyní projevuje velkým množstvím skvrnek a ojedinělými erupcemi. K Zemi dokonce o víkendu doputoval oblak částic, který vyvolal slabou geomagnetickou aktivitu. Uvidíme tedy, co bude dál. Další vývoj počtu a velikosti skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Přelety ISS večer skončily, ale zkuste si vyhledat na serveru Calsky.com nějaký přelet přes Slunce. Tyto přelety budou nyní na denním pořádku, ale v lokalitě, kde bydlíme, jsou pochopitelně vzácné. Je dobré být připraveni a případně za přeletem popojet. Sledování přeletu probíhá stejně jako pozorování slunečních skvrn s filtrem. Jenom se musíme dívat v přesně stanovenou sekundu. Tu najdeme právě na uvedené internetové stránce. Ještě lépe je úkaz vyfotografovat.

Kosmonautika:

  • Nákladní loď Dragon startovala ke své třetí zásobovací misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Start jsme sledovali online a záběry přímo z rakety stály za vidění. Dragon se ke stanici připojil úspěšně v neděli odpoledne.
     
  • Jak dopadla mise sondy LADEE, která detailně zkoumala atmosféru či prach těsně nad povrchem Měsíce? Inu dopadla úspěšně a to dopadem na jeho povrch v minulém týdnu.
     

Výhled na příští týden:

  • Starý a mladý Měsíc kolem novu
  • Večerní planety Jupiter, Mars a Saturn
  • Éta Aquaridy – nástup do maxima
  • Výročí: Objev Neptunovy Nereidy
  • Výročí: Magellan k Venuši

Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »