Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Zlepšení osvětlení na Uhlířském vrchu u Bruntálu

Zlepšení osvětlení na Uhlířském vrchu u Bruntálu

ISS z Uhlířského vrchu, v pozadí město Bruntál
ISS z Uhlířského vrchu, v pozadí město Bruntál
Uhlířský vrch je jedinečná přírodní památka. Je jednou z našich českých sopek, resp. jejím pozůstatkem. Není ale jen geologickou lokalitou. Její význam spočívá i ve výskytu jedinečné přírody, spolu s několika ohroženými rostlinými i živočišnými druhy. Další zajimavostí je kostel, nacházející se na vrcholku kopce. Bohužel pro astronoma i biologa je právě toto trnem v oku.

img_4738.jpg
Jak bývá u nás zvykem, kostel je osvětlen. A to ne nijak minimalisticky. V létě se mi na místě podařilo pořídit nejen mnoho krásných fotografií přírody, pohledů do krajiny, ale také nešetrnost osvětlení jak k noční obloze, tak zejména k noční přírodě. Na podobné případy jsme už u nás docela zvyklí, ale přecejen zde se to nachází přímo v centru jedinečné přírodní památky. A tak jsem si řekl, že by bylo dobré s tím něco udělat.

Proto jsem si našel, kdo je zprávcem přírodní památky. Tím je ze zákona krajský úřad, v tomto případě Moravskoslezského kraje. Když to velmi zkrátím, tak v obsahu odpovědi bylo, že předmětem ochrany je zde zejména geologická lokalita a že výzkum prováděný zde v roce 2005 nějaké ohrožení fauny nezmiňuje. KÚ sice není příslušný toto řešit, ale do budoucna to vnímá jako problém. Dále cituji: "Na Váš dotaz sdělujeme, že vlastníkem osvětlení je Město Bruntál. Jak je zřejmé z Vašeho dopisu, jako amatérský astronom se způsoby osvětlení staveb v krajině souvislosti s růstem tzv. světelného smogu podrobně zabýváte. Doporučujeme, abyste se svými návrhy obrátil na vlastníka osvětlení. Pokud bude krajský úřad vyzván k účasti či vyjádření v této věci, nepochybně podpoří Váš návrh na časové omezení osvitu kostela."

Obrátil jsem se tedy na MěÚ Bruntál a předložil jsem možné varianty řešení:

  1. Varianta ekonomicky výhodná - zachování současného osvětlení s vypínáním např. od 23 do 5 hod. Tato varianta si žádá jen dokoupení spínacích hodin v řádu stovek korun, je zde i velká ekonomická návratnost v podobě uspořené energie. Hmyz dostane 6 hodin pauzu a v tak pozdních nočních hodinách je minimum lidí, kteří kostel navštíví, či vidí z dálky.
  2. Redukce sv. zdrojů - varianta č. 1, avšak zůstane zapnuto slabé osvětlení hodin či zvonice. To zachová Uhlířský vrch jako významný orientační bod v krajině.
  3. Výměna sv. zdrojů - zachování současných svítidel, avšak výměna za nízkotlaké sodíkové výbojky, případně vysokotlaké. Ty obsahují méně modré složky, nízkotlaká pak vůbec, tudíž méně lákají hmyz. Otázkou je, zda budou současné reflektory toto umožňovat.
  4. Kompletní výměna - znamenala by kompletní výměnu svítidel za taková, která nebudou obsahovat modrou složku (nízkotlaké sodíkové výbojky, nebo červené LED) a nebudou mít žádný světelný přesah přes okraje budovy, ideálně osvětleno shora dolů (umístění pod římsy, okapy).

img_4709.jpg
img_4720.jpg
Lom se sopečnými geologickými strukturami a výskytem chráněných druhů
Lom se sopečnými geologickými strukturami a výskytem chráněných druhů
img_4728.jpg
K návrhům jsem také připojil fotografie a odeslal také další materiály týkající se světelného znečištění.

Dostalo se mi odpovědi, že kostel byl osvětlen z veřejné sbírky v roce 2004, osvětlení bylo realizováno v řádném stavebním řízení, a že dokonce zástupci památkové "považovali a stále považují osvětlení kostela za nedostatečné, přičemž navrhují posílit osvětlení věže, střechy i lomu". Přesto byl můj návrh předložen k projednání radě města Bruntálu.

Nyní, po projednání radou, mohu konečně s potěšením oznámit, že rada města scválila ve svém usnesení omezení provozu osvětlení kostela na Uhlířském vrchu. Nyní bude vypínáno mezi 0:30 - 5:00 a to celoročně. Samozřejmě není to ideální a dokonalé, nicméně je to krok vpřed a příklad vhodný následování! Radě města a dalším pracovníkům, kteří se na rozhodnutí podíleli DĚKUJI!




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »