Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Tma v Beskydech začíná být pro městského člověka mimořádným zážitkem

Tma v Beskydech začíná být pro městského člověka mimořádným zážitkem

Dřevený kostelík na Gruňi
Dřevený kostelík na Gruňi
V pondělí 14. května 2012 se v horské chatě Švarná Hanka konalo úvodní setkání uvedené názvem První konference ke vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy. Sešli se na něm zástupci Správy CHKO Beskydy, Lesů ČR, místních samospráv, České astronomické společnosti, Astronomického ústavu AV ČR a Slovenské astronomické společnosti. Tématem setkání bylo představení záměru vyhlásit v okolí Gruně oblast tmavé oblohy.

Thingbig
Thingbig
Oblasti tmavé oblohy vznikají po celém světě s cílem chránit noční přírodu, která noční tmu potřebuje. "Nebude to však znamenat žádné zhasínání, či jiné nucené omezování osvětlení. Zdejší obloha je již tak kvalitní a doufáme, že si každý sám uvědomí, že se mu vyplatí ji zachovat a svítit s rozumem", říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově. Po světě je vyhlášeno 25 oblastí či parků tmavé oblohy, z toho jedna u nás v Jizerských horách jako formálně první mezinárodní oblast tohoto druhu, v tomto případě česko - polská (www.izera-darksky.eu). Další najdeme na východě Slovenska v národním parku Poloniny (poloniny.svetelneznecistenie.sk), dvě jsou také v Maďarsku.

Konferenci organizovali mladí lidé podpoření z programu Think big Nadace O2, kteří zároveň staví stanici k měření světelného znečištění a pozorování meteorů na Bílém Kříži. "Až bude padat další meteorit Morávka, budeme to mít v přímém přenosu", dodává s úsměvem Jan Kondziolka, který tento projekt vede.

konference.jpg
Při jednání panovala vzácná shoda, byly stanoveny konkrétní úkoly a tak se snad v dohledné době jednoho roku můžeme těšit na Beskydskou oblast tmavé oblohy, jak se má oficiálně jmenovat.

Více o světelném znečištění a ochraně nočního životního prostředí se dočtete na www.svetelneznecisteni.cz. Podívat se na krátké filmy a stáhnout si informační materiály můžete třeba na www.asu.cas.cz/svetelne-znecisteni.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře 10. 5. 2024, 22:37 SELČ

Expozice 2,5 s, ISO 800, obj. Sigma 35 mm/f2,8, Canon 6Dmod. Panorama ve 4 řadách až do zenitu.

Další informace »