Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Slovinská vláda schválila zákon o světelném znečištění

Slovinská vláda schválila zákon o světelném znečištění

logo_slovinska_dark_sky.jpg
K regionálnímu italskému zákonu Lombardie, který byl přijat v roce 2000 a v roce 2004 byl novelou zpřísněn, se 27. srpna 2007 přidal další evropský zákon o světelném znečištění. Slovinsko přijalo zákon, který účinně reguluje venkovní osvětlování s cílem razantního poklesu spotřeby elektřiny i ochrany nočního prostředí před nežádoucím světlem. Zákon o světelném znečištění zakazuje svícení nad horizont – do nebe, čili požaduje plné clonění pro většinu svítidel. Svícení nad horizont je totiž hlavním původcem světelného znečištění.

Plně cloněná světla méně oslňují, což zlepšuje bezpečnost např. na silnicích. Zákon omezuje také svícení do obydlí a požaduje snížení spotřeby energie pro veřejné osvětlení. Osvětlení se má používat, jen kde je to nutné a v době, kdy je to potřeba. Uprostřed noci, když doprava ustává, lze úroveň osvětlení snížit. Budovy, které jsou považovány za část kulturního dědictví, budou osvětlovány slaběji. Při dvoumilionové populaci Slovinska se očekává, že za deset let, až bude osvětlení zcela přizpůsobeno požadavkům zákona, se ročně ušetří až 10 milionů euro za elektřinu. O zákonech regulujících světelné znečištění se nyní diskutuje v dalších 9 evropských zemí, např. ve Velké Británii. V České republice je světelné znečištění zmíněno v Zákoně o ochraně ovzduší 86/2002 Sb., ovšem zatím velmi neúčinně.

Tisková zpráva




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »