Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Hvězdná architektura I.

Hvězdná architektura I.

img_8875.jpg
K dnešní moderní době patří i svícení na památky. Jen těžko by se už hledalo město či vesnice, která by neměla osvětlený svůj kostel či kapličku. Pro náhodné návštěvníky je to jistě oku lahodící, nicméně pro oko astronoma je to pohroma!

Takové památky pak jen málokdy bývají nasvíceny opravdu odborně a pečlivě, výjimkou nejsou ani levná řešení s obyčejným halogenem za pár stokorun z hypermarketu. Takováto řešení pak ledabyle svítí doslova pánubohu do oken. Následující fotografie by měla sloužit jako naprostý opak toho, o čem bude celý zbytek článku.



Foto - Herman Mikuž a Andrej Mohar, Slovinsko
Foto - Herman Mikuž a Andrej Mohar, Slovinsko

Naproti takovýmto odstrašujícím příkladům se dá najít pár zcela neosvětlených památek. Je jich málo, jsou daleko od civilizace, ale stále existují. Následující fotografie vznikly bez umělého osvětlení, použitím dlouhé expozice pod širou oblohou. Některé jsou osvětleny pouze malinkou čelovkou a baterkou, jiné pouze několika svíčkami, které hořely na okolním hřbitově a ostatní jsou osvětleny opravdu jen hvězdami. Pokud by kterýkoliv z objektů byl osvětlen byť jen jediným slabým reflektorem, nebo by se v okolí nacházela lampa veřejného osvětlení, žádná z těchto fotografií by nikdy nevznikla!



První fotografie pochází z Kunčic pod Ondřejníkem, kde v centru obce stojí kostel svaté Máří Magdaleny. Sem jsem musel dorazit až kolem půlnoci, protože okolo by jinak bylo zapnuto veřejné osvětlení, které ale naštěstí nesvítí celou noc. Jak si jistě všimnete, v porovnání s ostatními fotografiemi zde není obloha tolik kvalitní, zejména kvůli vzdálenému Frýdku - Místku a Frenštátu.



I neosvětlená památka může být krásná
I neosvětlená památka může být krásná
img_8958u.jpg
A zde jsem ještě našel starší fotografii při zapnutém osvětlení, pro srovnání.
A zde jsem ještě našel starší fotografii při zapnutém osvětlení, pro srovnání.

Další fotografie pocházejí ze Starých Hamrů z vrcholu Grůně. Tam se nachází dřevěný kostelík Panny Marie. Okolí je naprosto dokonalým místem k výletu a pozorování, nahoru se dá vyjet autem po asfaltové cestě a ta obloha... Okolo vůbec nic neruší, nejbližším zdrojem světelného znečištění je asi 10 km vzdálená Ostravice a Morávka. Při výhledu do krajiny vidíte jen tmavé obrysy hor, Mléčná dráha sahá téměř až po obzor a pokud je čistá atmosféra, uvidíte hvězdy zapadat za obzor stejně jak je tomu u Slunce.




img_8863x.jpg
img_8867u.jpg

V Trojanovicích na Bystrém je k vidění pěkná dřevěná kaplička. I zde jsem měl štěstí, že se pozdě v noci zhasíná, což je ale i trochu na škodu, protože toto je příklad jedné z mála velice vhodně osvětlených památek. Okolo je běžné veřejné osvětlení, samotná kaple zvenku osvětlena není, ale je slabě rozsvíceno pouze nahoře ve zvoničce, což přes barevná skla vypadá velmi dobře. Vedle kaple stojí i soška na podstavci… I zde oblohu lehce pokazil blízký Frenštát pod Radhoštěm.



img_8963u.jpg
img_8967.jpg

Tak co říkáte, nemá "neosvětlit" také své kouzlo?

A to nejlepší příště…




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »