Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Dvě evropské konference o světelném znečištění

Dvě evropské konference o světelném znečištění

Obloha zasažená světelným znečištěním. Autor: Jan Kondziolka
Obloha zasažená světelným znečištěním.
Autor: Jan Kondziolka
Světelné znečištění je závažný celosvětový problém negativně ovlivňující přírodu i lidi. A proto si zasluhuje zvýšenou pozornost ze strany odborníků z mnoha oborů.

Tisková zpráva České astronomické společnosti.

V sobotu 4. září 2010 skončilo 10. evropské symposium o ochraně noční oblohy, které se konalo v maďarském Kaposváru v blízkosti prvního evropského parku tmavé oblohy Zselic. Odborníci z mnoha zemí (Belgie, Maďarsko, Rakousko, Německo, Česká republika, Polsko, Slovinsko, Velká Británie, Rumunsko, Japonsko, USA,…) a mnoha profesí - astronomové, biologové, tvůrci zákonů, světelní technici - se sjeli, aby zde diskutovali o globálním ekologickém problému - světelném znečištění. Byla zde také představena česko - polská Jizerská oblast tmavé oblohy jako první mezinárodní park tmavé oblohy na světě, která byla vyhlášena v listopadu 2009. Na konferenci se podílely významné světové organizace - Mezinárodní astronomická unie a Mezinárodní společnost pro temnou oblohu.

Obloha relativně nezasažená světelným znečištěním. Autor: Jan Kondziolka
Obloha relativně nezasažená světelným znečištěním.
Autor: Jan Kondziolka
Na konferenci v Maďarsku od pondělka 6. září navazuje 3. mezinárodní symposium parků tmavé oblohy, které se koná na jednom z nejtmavších míst v Evropě - chorvatském ostrovu Lastovo. Na našem kontinentě se zcela přírodní obloha už nevyskytuje a počet evropanů žijících v oblastech se silným světelným znečištěním roste, přesto ještě najdeme místa s tmavou oblohou blížící se té, která by nad námi svítila bez umělého osvětlování lidmi. Mezi nejtmavší místa v Evropě patří např. Grossglockner v Alpách, chorvatský ostrov Lastovo a Národní park Poloniny na slovensko-polsko-ukrajinském pomezí.

Na konferenci byly presentovány některé nové poznatky, např. o negativních dopadech LED svítidel v souvislosti s modrou složkou spektra (modrým světlem). Slovinsko na konferenci představilo změny k lepšímu 3 roky od platnosti slovinského nařízení vlády o snižování světelného znečištění. Maďarsko připravuje začlenění ochrany nočního životního prostředí do Národního parku Hortobágyi.

Pavel Suchan - Lastovo, Chorvatsko, 6. září 2010

Odkazy:




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »