Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  U Hradce Králové spadly meteority! Pomozte je najít!

U Hradce Králové spadly meteority! Pomozte je najít!

Jak vypadá meteorit v trávě (meteorit Žďár z roku 2014).
Autor: Lukáš Shrbený, Astronomický ústav AV ČR.

V úterý 17. května 2016 v časných ranních hodinách, přesně v 3:04:02-07 SELČ proletěl nad severovýchodní částí Čech jasný bolid, který velmi pravděpodobně skončil pádem meteoritů. Podle našich výpočtů několik meteoritů o hmotnosti až několik set gramů mohlo dopadnout na zem severozápadně od Hradce Králové. Vzhledem k tomu, že pádová oblast začíná zarůstat trávou, hledání těchto úlomků kosmického tělesa je čím dál náročnější. Rádi bychom vás tedy požádali o pomoc s hledáním, z vědeckého hlediska by totiž právě tyto úlomky mohly být opravdu unikátní!

Nejpravděpodobnější pádová oblast je schematicky vyznačena na přiloženém obrázku a leží přibližně mezi obcemi Sovětice a Čistěves. Není však vyloučeno, že meteority mohou být i vně vyznačené oblasti. Hmotnost meteoritů vzrůstá směrem od severozápadu k jihovýchodu, kde by mohly být meteority přibližně až do hmotnosti jednoho kilogramu. Dosavadní hledání zatím úspěch nepřinesla a tak dáváme tuto informaci na vědomí případným dalším zájemcům o hledání. Velmi uvítáme především informace o případných nálezech a samozřejmě jsme připraveni je kdykoliv odborně posoudit. Nicméně i údaje o prohledané oblasti i s negativním výsledkem jsou pro nás hodnotné.

Důležité upozornění: Z důvodu velkého množství telefonátů a emailů vás moc prosíme, abyste nás kontaktovali pokud možno jen v nejurgentnějších případech. Rovněž volejte, prosím, jen v případě potenciálního nálezu, jinak pište email. Děkujeme moc za pochopení!

Nejpravděpodobnější pádová oblast s vyznačenými oblastmi, které byly již prohledané pracovníky ASÚ AV ČR (stav k 27. 5. 2016).  Zkuste se, prosím, zaměřit na ještě neprobádaná místa ve vyznačené zoně. Autor: Google/Pavel Spurný.
Nejpravděpodobnější pádová oblast s vyznačenými oblastmi, které byly již prohledané pracovníky ASÚ AV ČR (stav k 27. 5. 2016). Zkuste se, prosím, zaměřit na ještě neprobádaná místa ve vyznačené zoně.
Autor: Google/Pavel Spurný.

V případě nálezu meteoritu je nutné tento nález co nejlépe zdokumentovat. Jednak je nutné pořídit fotografie v nálezové pozici a to jak zblízka, tak i přehledové (aspoň pomocí mobilu) a k tomu změřit co nejpřesněji polohu nalezeného meteoritu a jeho hmotnost. Pokud není možné polohu změřit, tak je nutné aspoň jednoznačně označit místo nálezu a zaměření následně můžeme provést sami. Jak mohou meteority na zemi vypadat, si můžete prohlédnout na této stránce anebo v tomto článku.

Ilustrační snímky - jak vypadají meteority nalezené na zemi
(první meteorit Studenberg v Německu v letošním roce, druhý meteorit Žďár z roku 2014)

Obrázek dokumentující oblast nálezu meteoritu Stubenberg v Německu ze dne 12. 3. 2016 s detailním pohledem na meteorit (23.9 g) v nálezové pozici JV od stejnojmenného města Stubenberg. Autor: Dieter Heinlein.
Obrázek dokumentující oblast nálezu meteoritu Stubenberg v Německu ze dne 12. 3. 2016 s detailním pohledem na meteorit (23.9 g) v nálezové pozici JV od stejnojmenného města Stubenberg.
Autor: Dieter Heinlein.

Meteorit Žďár z roku 2014 nalezený po pádu bolidu 9. prosince toho roku. Leží na poli ve vědci vypočtené pádové oblasti nedaleko Žďáru nad Sázavou, kde byl nalezen několik týdnů po pádu. Autor: Lukáš Shrbený, Astronomický ústav AV ČR.
Meteorit Žďár z roku 2014 nalezený po pádu bolidu 9. prosince toho roku. Leží na poli ve vědci vypočtené pádové oblasti nedaleko Žďáru nad Sázavou, kde byl nalezen několik týdnů po pádu.
Autor: Lukáš Shrbený, Astronomický ústav AV ČR.

Kontakt

Informace, prosím, posílejte tyto kontakty:

RNDr. Pavel Spurný, CSc.
Fričova 298, 251 65 Ondřejov.
Mail: pavel.spurny@asu.cas.cz
Tel.: 607 729 608 (volejte jen v urgentních případech!)

Všem, kteří se do hledání zapojíte, již nyní velmi děkujeme!

Dr. Pavel Spurný a Dr. Jiří Borovička, Astronomický ústav AV ČR.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Významné bolidy a meteority nalezené v České republice

Převzato: Astronomický ústav AV ČR



O autorovi

Štítky: Bolid, Meteorit, Meteorit s rodokmenem


27. vesmírný týden 2024

27. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 7. do 7. 7. 2024. Měsíc bude koncem týdne v novu. Ráno se potká s planetami Mars a Jupiter. Nejvýše je ráno nad jihovýchodem Saturn s velmi tenkým prstencem. Aktivita Slunce byla zpočátku zvýšená, díky třetímu návratu známé aktivní oblasti, ale snižuje se. Čínská mise Chang’e 6 skončila úspěšným dosednutím přistávacího modulu s až 2 kg vzorků z odvrácené strany Měsíce. Raketa Falcon 9 posunula rekord opakovaných letů a přistání na 22. Startoval také Falcon Heavy. Před 20 lety začala pracovat Cassini na orbitě Saturnu a před 970 lety zazářila v Býkovi jasná supernova v místě dnešní Krabí mlhoviny.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 30.6.2024

Další informace »