Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Slunce opět překvapilo - erupce X28

Slunce opět překvapilo - erupce X28

Není to tak dávno, co jsme zaznamenali obrovskou erupci na Slunci. Tento týden však byla 4.11.2003 překonána erupcí o síle X28. Na štěstí však hlavní proud z erupce směřuje mimo naši Zemi.
Další podrobnosti:
HFP - aktivita Slunce
Space Weather

V úterý přišla vůbec nejmohutnější erupce, jaká kdy byla zaznamenána. Podle BBC byla tak silná, že přetížila detektory satelitů, sledujících povrch Slunce. Doprovázel ji obrovský mrak s miliardami tun extrémně horkého plynu, jehoš naštěstí jen okraj směřuje k Zemi.
Nynější vlna sluneční aktivity, která trvá už deset dní, je nejintenzivnější, jaká kdy byla pozorována. Například dvě těsně za sebou jdoucí velké erupce z minulého týdne, které následně způsobily geomagnetické bouře, měly hodnotu X7 a X10 a v neděli následovaly další dvě sluneční erupce o intenzitě X8 a X3. V pondělí pak přišla na řadu erupce s hodnotou X3 následovaná několika menšími.
Výboj z 28. října se však zcela vymkl dosavadním měřítkům a mohl dosáhnout síly "dost přes X20". Tím by se stal nejenergičtější sluneční erupcí, jaká kdy byla zaznamenána. Rekord dosud držely erupce z 2. dubna 2001 a z 16. srpna 1989, které dosahovaly úrovně X20.
"Myslím, že minulý týden vejde do učebnic dějin jako jedno z nejdramatičtějších období sluneční aktivity, jaké jsme zaznamenali v moderních dějinách," prohlásil Paal Brekke, který spolu řídí projekt pozorování slunečním vesmírným satelitem SOHO. "S magnetickým obalem Země by se měl střetnout ve čtvrtek pozdě odpoledne nebo večer," řekl iDNES Josef Bochníček z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Podle něj ale střet nebude tak dramatický jako 28. října. "Zvýšená geomagnetická aktivita bude trvat maximálně půl dne," dodal.

c3w.gif
c2w.gif

Zdroj: Space Weather, iDnes




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »