Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Planetka 1997 XF11 je zpět
Pavel Koten Vytisknout článek

Planetka 1997 XF11 je zpět

Planetka o průměru jednoho kilometru, která byla objevena před pěti lety, způsobila krátce poté paniku. Média se tehdy okamžitě "chytla" malé pravděpodobnosti možné srážky se Zemí v roce 2028. Dodatečná pozorování tehdy ukázala, že minimální vzdálenost, na kterou se k Zemi v daném roce planetka přiblíží, bude 2,5 násobek vzdálenosti Měsíce. Srážka tedy byla vyloučena podobně jako v řadě případů v průběhu následujících let. Planetka se nyní k Zemi vrátila.

Včera prolétla v desetkrát větší vzdálenosti než tomu bude v roce 2028. Poskytla tak astronomům příležitost k jejímu důkladnějšímu poznání. Už první radarová měření provedená před týdnem výrazně zpřesnila její okamžitou vzdálenost od Země o faktor 540. Její dráha je nyní spolehlivě určena na následujících 107 let a je zřejmé, že riziko srážky s naší planetou je v tomto období nulové. Planetka oběhne kolem Slunce jednou za 1,73 roku a dostává se až téměř k Venuši. Častá setkání planetky s touto planetou i s naší Zemí komplikují dlouhodobější předpovědi její dráhy. Čím více radarových měření bude získáno, tím lépe bude její dráha určena i do vzdálenější budoucnosti. Tato měření zároveň umožní i pořídit třírozměrnou mapu planetky.

Zdroj : Science@NASA




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »