Meteorit Police a další české meteority na Hvězdárně v Úpici
Meteorit Police. Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici16. září tomu bylo 43 let, kdy střechu rodinného domu č. p. 147 v Suchém Dolu u nedaleké Police nad Metují spadl meteorit. Proletěl sice střechou domu, nikomu však neublížil. To bylo v roce 1969. Od té doby se sice mnohé změnilo, ovšem potomci Klimešových, jimž meteorit téměř spadl na hlavu, zde žijí stále.
Střecha domu č.p. 147 v Suchém Dole proražena meteoritem Police. Autor: Archiv Hvězdárny v ÚpiciMeteorit, který dostal mezi astronomy jméno Police, měl to štěstí, že se díky tehdejšímu řediteli úpické hvězdárny panu Mlejnkovi, dostal velmi brzy do výzkumného ústavu Maxe Plancka v německém Heidelbergu k radioizotopickému studiu. Právě tam byly shodou okolností zkoumány i některé vzorky hornin přivezené z Měsíce posádkou kosmické lodi Apollo 11.
"Polický" meteorit se tak stal prvním tělesem tohoto druhu na světě, které mohlo být zkoumáno stejným způsobem. Zkoušky určily stáří meteoritu, složení a dráhu, po které obíhal.
Momentka z prohlídky místa pádu. Na snímku dr. Zdeněk Ceplecha a paní Klimešová, obyvatelka domu. Autor: Archiv Hvězdárny v ÚpiciU příležitosti této události se 24. září koná na Hvězdárně v Úpici tematická akce "Večer s českými meteority". Součástí je přednáška RNDr. Blanky Šreinové z Národního muzea v Praze nazvaná "České meteority", dále pak výstavka a vyhodnocení soutěže pro děti a mládež "Můj meteor". Po skončení programu bude za jasného počasí pozorování noční oblohy.
Tato akce, na jejímž pořádání se kromě úpické hvězdárny podílí i Východočeská pobočka České astronomické společnosti a Sdružení pro podporu astronomických pozorování Úpice, je pořádána za finanční podpory města Úpice a Královéhradeckého kraje.
Začátek programu je v 17 hodin a 30 minut, přednáška začne v 18 hodin. Srdečně Vás na Hvězdárnu v Úpici zveme.
Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 31. 3. do 6. 4. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a projde skrz hvězdokupu Plejády. Venuše se polehounku stává Jitřenkou ranní oblohy. Na večerní obloze jsou Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce se zvýšila a zažili jsme i nejsilnější erupci X. Čeští studenti, kandidát na astronauta Aleš Svoboda a další osobnosti si vyzkoušeli Zero-G let. Raketa Spectrum německé společnosti Isar Aerospace brzy po startu z Norska havarovala. Před 60 lety byla vynesena první geosynchronní telekomunikační družice Intelsat-1 a před 20 lety bylo objeveno druhé nejjasnější těleso za Neptunem, Makemake.