Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Workshop pro zájemce o astronomickou fotografii

Workshop pro zájemce o astronomickou fotografii

Hvězdárna Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině, pracoviště Kysucká hvězdárna v Kysuckom Novom Meste, pořádá dne 7. prosince 2013 poslední akci v rámci projektu Se Sluncem společně, kterou je FOTOGRAFICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ – workshop k realizované fotografické soutěži Společně se Sluncem. Akce je určena všem zájemcům.

Soustředění bude organizováno formou workshopu, na kterém budou zastoupeny jak teoretické přednášky, tak i praktická činnost včetně samostatné práce, která bude poté lektory vyhodnocena a okomentována. Pozvání přijali zkušení odborníci z oblasti dokumentární tvorby a astrofotografie v mnoha jejích podobách.

Workshop je určen zájemcům o fotografování z řad studentů středních i vysokých škol, žáků vyšších ročníků základních škol, ale i všem ostatním vážným zájemcům o tuto mimořádně zajímavou činnost. Program workshopu je sestaven z teoretických i prakticky orientovaných vzájemně oddělených bloků. Dopolední část programu povede mladý, ale již velmi zkušený fotograf a filmař, pan MgA. Jan Svatoš. Odpoledne bude patřit astrofotografii na různé úrovni vybavení i zkušeností. Přednášet budou Bc. Petr Horálek a Miroslav Jedlička.

Díky podpoře Fondu mikroprojektů máme možnost uhradit prvním 30 přihlášeným osobám stravu v průběhu workshopu (oběd a večeři).

Pokud vás tato informace zaujala a máte o účast na workshopu zájem, přihlaste se prosím včas, tj. do 5. prosince 2013, nejlépe prostřednictvím on-line formuláře, který najdete společně s dalšími podrobnými informacemi na samostatných internetových stránkách projektu Se Sluncem společně, který provozuje Hvězdárna Valašské Meziříčí.

Fond Mikroprojektů OP SR-ČR Foto: Fond Mikroprojektů OP

Na setkání s Vámi se těší

Ing. Libor Lenža, ředitel

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Zlínského kraje




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »