Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  WEB valašskomeziříčské hvězdárny součástí kulturního dědictví

WEB valašskomeziříčské hvězdárny součástí kulturního dědictví

Nový web Hvězdárny Valašské Meziříčí
Nový web Hvězdárny Valašské Meziříčí
V květnu 2008 zprovoznila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nové internetové stránky. Ve spolupráci s odbornými pracovníky hvězdárny je navrhla a vytvořila společnost WebConsult.cz - Internet & Marketing, s. r. o. Postupně byly internetové stránky zaplněny aktuálními informacemi pro naše návštěvníky, ale i další zájemce o astronomii. Najdete zde nejen přehled akcí, které jsme pro Vás připravili, ale také přehled zajímavých informací z astronomie, kosmonautiky, meteorologie apod.

Díky vyšší technické úrovni stránek a hlavně díky kvalitnímu obsahu, který pravidelně aktualizují pracovníci hvězdárny, se zvýšilo hodnocení Google Pagerank na hodnotu 6. Co to znamená? Zjednodušeně řečeno, Pagerank je číslo, které vyjadřuje, jak vyhledávač Google hodnotí každou stránku, kterou zná. Pagerank nabývá hodnot od nuly do deseti. "Šestka už je taková nižší šlechta. Mít web s hlavní stránkou s pagerankem 6 v českém prostředí zpravidla vyžaduje vytrvalé úsilí či výjimečný nápad." (viz například http://pagerank.yuhu.cz/).

Web valašskomeziříčské hvězdárny součástí Českého kulturního dědictví
Web valašskomeziříčské hvězdárny součástí Českého kulturního dědictví
Počátkem září 2009 se na nás obrátili pracovníci oddělení archivace webu Národní knihovny České republiky. Sdělili nám, že námi vydávané internetové stránky http://www.astrovm.cz vyhodnotili jako kvalitní zdroj informací, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. V praxi to znamená, že obsah našeho webu bude několikrát ročně archivován a zůstane tak uchován i pokud by byla činnost stránek v budoucnu ukončena. Záznam o stránkách se stane součástí katalogu Národní knihovny a bude zařazen do České národní bibliografie.

Toto je pro nás velmi potěšitelná informace, která nás navíc zavazuje k ještě lepší práci nejen v oblasti internetové prezentace a webových stránek. Na nás nyní bude, aby se kvalita webu i nadále udržovala na vysoké úrovni, abychom si uchovávání obsahu našich internetových stránek se snadno zapamatovatelným názvem www.astrovm.cz jako součásti českého kulturního dědictví zasloužili.

Na závěr ještě připomeňme, že Hvězdárna Valašské Meziříčí slouží široké veřejnosti již od roku 1955. Ve své činnosti navázala na soukromou Ballnerovu hvězdárnu z roku 1929, která je nedílnou součástí areálu hvězdárny.


Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »