Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Významní vědci uctí památku Ernsta Macha

Významní vědci uctí památku Ernsta Macha

Profesor Ernst Mach.
Autor: Wikipedia Commons.

Ve dnech 18. až 20. února proběhne oslava k památce Ernsta Macha, jednoho z nejproduktivnějších a nejznámějších vědců na přelomu 19. století. V rámci slavnostní konference promluví významní představitelé a vědci, kteří společně s dalšími účastníky uctí památku Ernsta Macha nejen vzpomínkovým aktem, ale také návštěvou jeho rodného domu v Chrlicích.

Tisková zpráva ÚTFA PřF Masarykovy univerzity v Brně z 5. února 2016.

Brněnské dny Ernsta Macha 2016 zahrnují akce pořádané v Brně u příležitosti stého výročí úmrtí významného fyzika a filosofa, chrlického rodáka Ernsta Macha. Událost začne uvítacím večerem již ve čtvrtek 18. února 2016, kdy se účastníci  ohlédnou za Brněnskými dny Ernsta Macha z roku 1988 a 2008, to vše společně s vernisáží výstavy historických dokumentů.

Hlavní náplň se uskuteční následující den, kdy v dopoledních hodinách proběhne slavnostní konference za přítomnosti primátora města Brna Ing. Petra Vokřála, rektora Masarykovy univerzity doc. Mikuláše Beka, předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše a dalších významných vědců, jako například prof. Martina Černohorského z Masarykovy univerzity, předsedy Učené společnosti ČR prof. Jiřího Bičáka nebo prof. Friedricha Stadlera z Vídeňské univerzity. Témata přednášek jsou věnována především mechanice, relativitě a kosmologii, filosofickým otázkám a významu díla Ernsta Macha pro rozvoj techniky. Po konferenci se účastníci přesunou do Chrlic, kde proběhne vzpomínkový akt u pamětní desky Ernsta Macha. Na nedělní dopoledne je pak naplánována exkurze za brněnskými památkami, jako je Mendelovo muzeum nebo Vila Tugendhat.

Ernst Mach patří k nejvlivnějším osobnostem vědy druhé poloviny 19. století. V průběhu svého života se stal profesorem vyšší matematiky, matematické fyziky a experimentální fyziky, nicméně se věnoval také biologii, lékařské fyzice, fyziologické fyzice, filosofii a pedagogice. Svým přínosem obohatil celou řadu vědeckých oborů a není divu, že na jeho počest uděluje Akademie věd ČR Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha špičkovým vědcům z oblasti fyzikálních věd.

Pořadatelem Brněnských dnů Ernsta Macha je Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity, společně s Akademií věd ČR, Učenou společností ČR, Jednotou českých matematiků a fyziků a městskou částí Brno-Chrlice, za podpory statutárního města Brna.

Kontakt a další informace

Webové stránky Brněnských dnů Ernsta Macha:
http://bdem2016.physics.muni.cz/

Mgr. Lenka Zychová
Ústav Teoretické fyziky a Astrofyziky PřF MU v Brně
Mail: zychova@physics.muni.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] ÚTFA PřF Masarykovy univerzity v Brně

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] O Ernstu Machovi na Wikipedii
[2] Ocenění pracovníci Astronomického ústavu AV ČR (Medaile Ernsta Macha)



O autorovi

Lenka Zychová

Lenka Zychová

Lenka Zychová (*1986, Ostrava) je astronomka a popularizátorka astronomie. Věnuje se doktorskému studiu astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Svůj výzkum zasvětila mezihvězdné látce, konkrétně bublinám v mezihvězdném prostředí, ve kterém ji trpělivě pomáhá vedoucí Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR. Dále je také tiskovým tajemníkem Ústavu teoretické fyziky a Astrofyziky PřF MU v Brně. Další informace a kontakt naleznete na jejím webu Astronomickeprednasky.cz.

Štítky: Tisková zpráva, Ernst Mach, ÚTFA PřF Masarykovy unoverzity v Brně


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »