Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výstava COSMO-ASTRO-GEO-COINS
Jana Tichá Vytisknout článek

Výstava COSMO-ASTRO-GEO-COINS

Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Už jste někdy hledali poklad? A už jste někdy spatřili poklad? Zlatý, stříbrný či bronzový poklad zdobený obrazy nebeských těles, hvězdami v souhvězdích, symboly znamení zvěrokruhu, portréty astronomů a kosmonautů, poklad v podobě měřících přístrojů či malých raketoplánků? Že ne? Tak přijďte do českobudějovického planetária.

Tisková zpráva Hvězdárny a planetária České Budějovice.

Současnou variantou hry na hledání pokladů je geocaching - celosvětová hra využívající navigační GPS zařízení a internet pro hledání ukrytých pokladů. Hráči se pomocí souřadnic dostanou na určité místo, kde se ukrývá krabička (cache=keš). Geo-keše jsou ukryty po celém světě. Většinou jsou umístěny na zajímavých nebo významných místech. Mohou být v místním parku, na konci dlouhého výšlapu do přírody, nebo v rušných ulicích města. Geocaching kombinuje moderní techniku se zážitky v přírodě a jejich vzájemným sdílením. Provozují jej lidé všech věkových kategorií, mládež, dospělí i rodiny s dětmi.

V keších se mohou nacházet tzv. trackovatelné, putovní předměty. K nim patří geocoiny, speciální geocachingové pamětní mince. Každý geocoin má svého majitele a buď putuje z keše do keše nebo jej má majitel ve své sbírce. Geocoiny jsou zdobeny nejrůznějšími motivy a právě geocoinům kosmonautickým, astronomickým a geodetickým je věnována naše výstava. Autory geocoinů zřejmě inspirovala orientace podle hvězd a navigace jako součást vývoje astronomie od pradávna i následný rozmach kosmonautiky v posledních desetiletích.

Kromě geocoinů samých najdete na výstavě úvodní informace o geocachingu. Třeba tak získáte inspiraci jak strávit poslední týdny prázdnin.

Výstavu můžete navštívit v hale Hvězdárny a planetária České Budějovice od 15. srpna do 23. září 2011. V srpnu v pracovních dnech od 9:00 do 15:00 hodin, v září dle otevíracích hodin Hvězdárny a planetária. Na výstavu je vstup zdarma. Zváni jsou kačeři i nekačeři.

Hvězdárna a planetárium
Zátkovo nábřeží 4
České Budějovice
tel. 386 352 044 nebo 380 123 333 (VOIP)
mobil ved. Observatoře Kleť M. Tichý 603 913 985 - od 10.00 hod.
e-mail: klet@klet.cz

Více informací najdete též na:
www.hvezdarnaCB.cz
www.geojih.cz
www.geocaching.com




O autorovi



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Teleplus 2x teleconverter, Canon 60D, Baader photographic solar foil + Baader Semi-APO filter, myFP2Pro focuser Software: PIPP, Autostakkert (5%), Registax, Adobe photoshop 409x 1/8000 ISO160 26.5.2024

Další informace »