Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vrcholek Cerro Armazones už nebude, jako býval

Vrcholek Cerro Armazones už nebude, jako býval

ESO EELT, 39m dalekohled budovaný na hoře Cerro Amazones v chilských Andách Autor: ESO/L. Calçada
ESO EELT, 39m dalekohled budovaný na hoře Cerro Amazones v chilských Andách
Autor: ESO/L. Calçada
Ve čtvrtek devatenáctého června pořádá Evropská jižní observatoř (ESO) slavnost prvního výkopu (napsala bych "pokládání základního kamene", ale ono to bude spíš vyhazování kamene) v souvislosti s odpalováním části vrcholku hory Armazones. Do vzduchu vyletí asi pět tisíc tun skály. To je součást velkého vyrovnávacího procesu, který přetvoří horu tak, aby na ni mohl být umístěn 39m dalekohled spolu s technickým zázemím.

Mapa Paranalu a EELT Autor: ESO / L. Calçada
Mapa Paranalu a EELT
Autor: ESO / L. Calçada
Událost bude živě vysílána přes webcast na Livestream od 16:30 UTC do 18:30 UTC (18:30-20:30 CEST) (možnost změny). Účastníci mohou sledovat živé tweetování z @ESO pod hashtagem #EELTblast a pokládat otázky (v angličtině), které budou, pokud možno, zodpovězeny v reálném čase.

Podrobnější informace je možno získat v (anglickém) článku na stránkách ESO, události je věnován i snímek týdne.


Aktualizace 19. 6. 2014, 20:00: Odstřel proběhl dle plánu. I když nebyl moc efektní, šlo o významný krok pro budoucnost evropské i chilské astronomie.




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »