Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Setkání složek ČAS

Setkání složek ČAS

V sobotu 5. března 2005 se v Praze - Kolovratech sešli na pracovním setkání zástupci poboček, sekcí a kolektivních členů České astronomické společnosti z celé České republiky.

Představili zde činnost a nabídku svých skupin. Za přítomnosti ředitele Astronomického ústavu AV ČR Doc. Petra Heinzela zde byla založena nová sekce pro Evropskou astronomickou společnost. Byli přijati dva noví kolektivní členové - Jihlavská astronomická společnost a Hvězdárna a radioklub Karlovy Vary.

Česká astronomická společnost také převzala dalekohled v ceně 42 000 Kč, který jako podporu špičkové pozorovatelské práci zapůjčila firma SUPRA Praha, s.r.o.. Dalekohled putuje k pozorovateli proměnných hvězd Bc. Luboši Brátovi do Pece pod Sněžkou.

Na setkání České astronomické společnosti spolupracovaly firmy Dalekohledy Matoušek (www.dalekohledy.cz), Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran (www.nva.cz) a SUPRA Praha, s.r.o. (www.celestron.cz).

Fotografie ze setkání České astronomické společnosti v Praze - Kolovratech najdete na adrese /galerie/view_album.php?set_albumName=cas_vv_setkani_slozek_200503




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »