Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Proběhlo vyhodnocení soutěže o nejkrásnější portrét Slunce

Proběhlo vyhodnocení soutěže o nejkrásnější portrét Slunce

Vítězný snímek s názvem Slunce v paučinách.
Autor: Barbora Roštlapilová

Letní fotografická soutěž je u konce. Je dohlasováno a vítězové odměněni. Slavnostní vyhodnocení soutěže se konalo dne 30. 10. 2015 v Mokrém. Ceny osobně předávali vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause DDM ALFA v Pardubicích Petr Komárek spolu s astrofotografem Petrem Horálkem za Českou astronomickou společnost. Všem zúčastněným děkujeme!

Účastníci soutěže mohli zaslat dvě fotografie, které byly vystaveny na webových stránkách knihovny a také v tištěné podobě přímo v knihovně, kde také probíhalo hlasování. Soutěžních fotografií se sešlo 57 a rozhodování tedy nebylo vůbec jednoduché. Hlasující mohli vybrat až pět fotografií, které je zaujaly. Stačilo vyplnit hlasovací lístek a poslat e-mailem nebo jej vhodit do hlasovací schránky v knihovně. Osobně hlasovalo 37 osob a e-mailem jich došlo 106. Celkem tedy hlasovalo 142 osob, které předaly 631 hlasů. Soutěž se setkala opět s velkým zájmem, což předčilo všechna očekávání při faktu, že tak malá obec jako naše Mokré čítá pouhých 145 obyvatel! Bylo nám tedy velkou ctí pořádat celonárodní (vlastně mezinárodní) soutěž!

Zatmění Slunce v Maďarsku - soutěžní snímek. Autor: Pavel Vála.
Zatmění Slunce v Maďarsku - soutěžní snímek.
Autor: Pavel Vála.
Soutěžící měli zaslat spolu s fotografiemi také údaj o svém bydlišti. Snímky se Sluncem ve všech podobách k nám přišly až z Ústí nad Labem, Chomutova, Ostravy, Vlašimi, Přerova a dokonce ze Slovenska z Plevníku-Drienové. Nechyběly samozřejmě fotografie „Mokeráků“ a mokerských slunečních východů a západů. Slunce se objevovalo na fotografiích z dovolené od moře, z výletů po horách nebo jen když vykouklo za domy bydliště samotného fotografa. V každém případě všechny fotografie vzbuzovaly údiv a člověka hned naladily na dobrou náladu, tak jaksi sluníčkově. Určitě se většina z nás pohledem na hřejivé slunce alespoň v mysli vrátila do zcela již nenávratně minulých letních dní. A protože se do soutěže zapojili i samotní astrofotografové, údiv v nás vyvolaly i pohledy na nesmírně zajímavé jevy jako zatmění Slunce nebo tzv. protuberance.

Vítězové byli odměněni v několika kategoriích: Cena Hvězdárny b. A. Krause v Pardubicích, Cena knihovny U Mokřinky a Hlasování veřejnosti. Suverénně absolutním vítězem nejen ceny hvězdárny se stala teprve 12letá Barbora Roštlapilová se svým pozoruhodným snímkem "Slunce v pavučinách". Druhé místo v ceně hvězdárny obsadil fotograf Pavel Vála z Liberce se svým krásným snímkem "Úplné zatmění Slunce". Třetí místo hvězdárny pak obsadil Ing. Petr Jakubův se snímkem "Dobrou noc rytíři aneb Západ Slunce nad Blaníkem". Celé vyhodnocení najdete na stránkách knihovny.

Vítězka Barbora Roštlapilová s odměnami mezi organizátory soutěže - Petrem Komárkem za pardubickou hvězdárnu (vpravo) a Petrem Horálkem za Českou astronomickou společnost (vlevo). Autor: Dagmar Honsnejmanová.
Vítězka Barbora Roštlapilová s odměnami mezi organizátory soutěže - Petrem Komárkem za pardubickou hvězdárnu (vpravo) a Petrem Horálkem za Českou astronomickou společnost (vlevo).
Autor: Dagmar Honsnejmanová.

Vítězové obdrželi opravdu pěkné ceny: astronomický dalekohled Firstcope, exkurze na hvězdárny Pardubice a Úpice, předplatné astronomického časopisu Astropis, knihu Petra Horálka Tajemná zatmění, fotografickou knihu Vzpomínky na Opočno a další fotografické a cestovatelské knižní publikace.

Požitek z klidu… (snímek krásného jižního nebe nad pláží ostrova Mangaia). Autor: Petr Horálek
Požitek z klidu… (snímek krásného jižního nebe nad pláží ostrova Mangaia).
Autor: Petr Horálek
Po vyhodnocení se konala přednáška Petra Horálka, cestovatele, astrofotografa a popularizátora astronomie, s názvem Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř. Petr Horálek poutavě vyprávěl o velkých snech, které sice znamenají dlouhou a trnitou cestu, ale na jejichž konci člověka čeká dobrodružství a vytoužená odměna neskutečných zážitků, nových poznání i nových přátelství. Jeho velkým snem bylo navštívit Cookovy ostrovy, které patří k nejkrásnějším na světě a které jsou pro mnohé tím pomyslným „rájem na zemi“. Aby se svému snu přiblížil, vydal se sbírat ovoce na Nový Zéland a na cestu si našetřit. Po únavných dnech trhání kiwi či trnitých citrusů na zdejších farmách, se  mohl v klidných chvílích kochat jižním hvězdnatým nebem a prostřednictvím astrofotografií jej ukázal celému světu. Jeho bezhlavá vášeň a touha ho nakonec zavedly ještě dál než jen na vysněné Cookovy ostrovy, jižního hvězdnatého ráje. Díky své vášni k fotografii a především obří míře štěstí se posléze přes Kanárské ostrovy a jižní Afriku dostal až do „Mekky“ současné astronomie. Tedy na observatoře La Silla a Paranal v Chile. Svoji nezvyklou pouť přiblížil dech beroucími nočními fotografiemi. Poznámka redakce: Na tuto přednášku se můžete těšit již 15. listopadu na Hvězdárně Žebrák!

Počasí sice nepřálo, abychom po přednášce mohli pozorovat hvězdné nebe nad Mokrým, což určitě byla škoda, vyprávění Petra Horálka nám však tuto nepřízeň nebe zcela vynahradilo. Soutěžící i návštěvníci se rozcházeli v pozdních hodinách a jejich nadšení a chvála byly tou poslední tečkou za nádherným hvězdným večerem.

Na závěr děkujeme všem partnerům soutěže: Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice, Petr Horálek – astrofotograf a cestovatel, Česká astronomická společnost, obec Přepychy a město Opočno, časopis Moje země a obec Mokré.

Děkujeme všem soutěžícím za jejich účast a budeme se těšit na další rok soutěže! Za organizátory Dagmar Honsnejmanová, Petr Horálek a Petr Komárek.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Všechny soutěžní snímky
[2] Celá tisková zpráva

Převzato: Knihovna Mokré



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Slunce, Soutěž ČAS, Knihovna Mokré


51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »