Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Netopýři, tma a hvězdy v pražské ZOO tuto sobotu

Netopýři, tma a hvězdy v pražské ZOO tuto sobotu

V sobotu 13. srpna 2005 od 11.00 přibližně do 23.00 se v pražské zoologické zahradě uskuteční Den netopýrů. Letos se koná ve spolupráci pražské ZOO s Českou astronomickou společností. Zoologická zahrada Praha připravila soutěže a zajímavá povídání o tajuplných nočních letcích, Česká astronomická společnost zase pozorování oblohy dalekohledy a informace o civilizačním problému - světelném znečištění.

Od 11:00 do 19:00 pozorování Slunce (sluneční fotosféry a chromosféry) a pozemských objektů. Na stanovišti budou veřejnosti zodpovídány dotazy a k dispozici budou také informační materiály o světelném znečištění.

20:30 přednáška a diskuse o netopýrech (ZOO Praha) a přednáška o světelném znečištění a zajímavostech letní oblohy (Česká astronomická společnost).

Od 21:00 do 23:00 pozorování noční oblohy dalekohledy, odchyt netopýrů.

Upozornění: přednášky a večerní pozorování s odchytem netopýrů jsou určeny pouze pro předem objednané zájemce! Kontakt přes ZOO Praha.

Na akci s Českou astronomickou společností spolupracuje firma SUPRA Praha, s.r.o., která poskytla pozorovací techniku.

Česká astronomická společnost již od roku 2001 upozorňuje odbornou i širokou veřejnost na stále se zvyšující úroveň světelného znečištění. Od roku 2002 tuto oblast ochrany životního prostředí ošetřuje sice zákon, ale nedostatečnou měrou. Astronomové upozornili na tento problém, ale problematika světelného znečištění, tedy rušivého světla v nočním ovzduší, je mnohem více záležitostí jiných oborů. Jde o komplexní ochranu nočního životního prostředí, o příjemný život lidí v městech a obcích, o zdravotní aspekty, o bezpečnost silniční dopravy. Účelné svícení místo nevhodných světelných zdrojů, které chodce a řidiče oslňují a zbytečně svítí i do směrů, kam nemusejí a nemají, by mělo být co nejdříve samozřejmostí než výjimkou.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »