Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Loučíme se s Mezinárodním rokem astronomie v Pardubicích

Loučíme se s Mezinárodním rokem astronomie v Pardubicích

Hlavní dalekohled na Hvězdárně v Pardubicích
Hlavní dalekohled na Hvězdárně v Pardubicích
Mezi instituce, které se budou symbolicky loučit s IYA 2009, patří i Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích. Ta se s rokem astronomie rozhodla loučit s poměrně nabitým večerním programem již v pátek 18. prosince 2009 od 19 hodin. Návštevníci si budou moci kromě poznatků z přednášky o Galileovi odnést také malý dárek a zúčastnit se společného fotografování s gigantickým bannerem IYA 2009.

Na akci vás srdečně zve Pardubická hvězdárna a Astronomická společnost Pardubice do Velkého sálu DDM Delta, Gorkého ulice 2654 v Pardubicích. Chtějí vám tak poděkovat za přízeň při celém Mezinárodním roku astronomie v Pardubicích, jehož program by bez vás neměl význam.

Program loučení s IYA 2009 v Pardubicích je následující:

19:00 - Přivítání a úvodní slovo (Petr Horálek)
19:10 - Přednáška Galileo Galilei (Martin Slezák)
19:45 - Společné fotografování s bannerem IYA 2009 (zájemcům pak bude fotografie zaslána e-mailem)
20:00 - Komentovaná prohlídka výstavy "Z našich expedic SAROS za úplným zatměním Slunce" (Petr Horálek)
20:30 - V případě jasného počasí pozorování noční oblohy a prohlídka hvězdárny




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »