Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Kosmonauti Remek a Bella budou ve Valmezu

Kosmonauti Remek a Bella budou ve Valmezu

Účastníci přednášky na Hvězdárně Valašské Meziříčí
Účastníci přednášky na Hvězdárně Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá ve dnech 25. až 27. listopadu 2011 ve spolupráci s Hvězdárnou v Partizánskom (Slovenská republika) seminář na téma Kosmounautika a raketová technika, který je realizován v rámci projektu Obloha na dlani. Přednášky budou zaměřeny především na téma Kosmické technologie a pilotované lety. Účastníkům z řad středoškolských studentů z příhraničních regionů SR-ČR bude zajištěno a hrazeno ubytování a strava. Projekt Obloha na dlani je spolufinancován OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013. Akce je realizována rovněž s finanční výpomocí Zlínského kraje.

Stručně o programu

Přednášejí přední čeští odborníci na danou problematiku. Dvě přednášky prosloví například Mgr. Antonín Vítek, CSc., pracovník Knihovny AV ČR, který se věnuje propagaci kosmonautiky a publikační činnosti již desítky let. Jeho přednášky se budou věnovat barvitému popisu činnosti na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS za uplynulý rok, tj. od listopadu 2010 do listopadu 2011.

Dalším přednášejícím bude Ing. Tomáš Přibyl, publicista a autor několika knih o kosmonautice. Jeho přednášky se budou věnovat využití kosmických technologií v běžné praxi a historii amerických raketoplánů. Prof. Ing. Jan Kusák, CSc. se zaměří na geometrické trysky raketových motorů pro potřeby kosmonautiky a jejich vliv na nosnou kapacitu a celkovou hmotnost nosných raket. Problematice zajištění zdravotní a lékařské péče během kosmických misí se bude věnovat Pavel Boháček (Human Exploration Projects).

Československý kosmonaut Vladimír Remek
Československý kosmonaut Vladimír Remek
Významnou událostí semináře bude účast prvního (a zatím jediného) českého kosmonauta Vladimíra Remka (start v roce 1978) a jeho slovenského kolegy Ivana Belly (start v roce 1999). Oba kosmonauti vystoupí v sobotu odpoledne (26. listopadu) se samostatnými přednáškami, ve kterých zavzpomínají na svá "kosmonautická" léta, Vladimír Remek stručně představí i některé aktivity kolem vesmírné politiky v EU a parlamentu. Pak bude následovat moderovaná beseda s oběma kosmonauty, které se mohou zúčastnit nejen účastníci semináře, ale i další zájemci. Odpolední program se nebude konat v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí, ale v kavárně Hotelu Apollo.

Slovenští kolegové z hvězdárny v Partizánskom připravili při této příležitosti jako doprovodný program výstavu s názvem "Pozvali nás do vesmíru", kterou si budete moci prohlédnout po celou dobu konání semináře.

Program semináře je přístupný široké veřejnosti. Je možná účast jak na celém programu, tak na jednotlivých přednáškách. Všichni příznivci kosmonautiky, nových technologií a pilotovaných letů jsou srdečně zváni.

Upozornění

Prosíme ostatní zájemce (kromě studentů), kteří požadují nocleh ve hvězdárenské ubytovně - tzv. "Škvorníku", aby se přihlásili nejpozději do 21. listopadu 2011 telefonicky či e-mailem (dsimerska@astrovm.cz) - omezená kapacita míst. Další zájemci mohou být ubytováni v okolních hotelech.

Podrobnější informace o programu semináře najdete na internetové adrese projektu Obloha na dlani.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »