Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hvězdárna Valašské Meziříčí očekává milióntého návštěvníka!

Hvězdárna Valašské Meziříčí očekává milióntého návštěvníka!

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje, byla pro veřejnost otevřena na podzim roku 1955. Za více než padesátiletou existenci hvězdárny bylo v jejích prostorách (případně jejími pracovníky v jiných zařízeních) uspořádáno již 36 754 akcí.

Hlavním posláním Hvězdárny Valašské Meziříčí je seznamovat širokou veřejnost s vědeckými poznatky z oblasti astronomie, kosmonautiky, meteorologie a věd příbuzných nejrůznějšími metodami a způsoby. Jedná se především o přednášky, doplňkovou výuku pro školy, astronomické kroužky, semináře, výstavy, večerní programy u dalekohledu, letní astronomický tábor apod.

Nahlédneme-li do pečlivě vedených statistik, zjistíme, že k 31. 12. 2008 navštívilo akce Hvězdárny Valašské Meziříčí přesně 990 811 osob. K magické hranici jednoho miliónu návštěvníků schází ještě necelých deset tisíc osob. V uplynulém roce 2008 navštívilo hvězdárnu téměř 16 tisíc osob. Bude-li letošní návštěvnost obdobná, pak bychom mohli přivítat "pod kopulí hvězdárny" jubilejního milióntého návštěvníka pravděpodobně v polovině roku.

Noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí - 2007.
Noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí - 2007.

Staňte se právě Vy tím jubilejním návštěvníkem! V letošním roce, který byl vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie, k tomu budete mít celou řadu příležitostí. Například každý pracovní den ve večerních hodinách pořádáme programy u dalekohledu, zaměřené na pozorování zajímavých objektů na obloze. Pořad je doplněn odborným výkladem. Můžete si tak vyzkoušet, jaké pocity asi zakoušel například Galileo Galilei, který přesně před 400 roky pravděpodobně jako první pozoroval dalekohledem hory a krátery na Měsíci, Jupiterovy měsíce, Saturnovy prstence, rozlišil hvězdy v Mléčné dráze apod. A právě tento historický astronomický milník byl tou hlavní inspirací k vyhlášení roku 2009 Mezinárodním rokem astronomie.

Svojí účastí na akcích Hvězdárny Valašské Meziříčí jednak přispějete do "loterie", na koho připadne pořadí milióntého návštěvníka (možná právě na vás), ale především získáte možná nové pohledy na svět kolem nás. Informace o pořádaných akcích jsou průběžně uveřejňovány na našich internetových stránkách. Věříme, že si vyberete.

V loňském roce jsme vyhlásili tipovací soutěž, v níž jste měli odhadnout, kdy nastane ten okamžik a přes práh hvězdárny vkročí milióntý návštěvník. Příliš mnoho tipů jsme nedostali, ale "7 statečných" nám své "odborné" odhady zaslalo. Nezapomněli jsme na vás. Ten, jehož tip bude nejblíže skutečnosti, bude odměněn drobným dárkem.

Ani milióntý návštěvník nepřijde zkrátka. Cenu zatím neprozradíme, ale jedno je jisté: osobní automobil ani jiný obdobný "drobný" dárek to nebude - náš zřizovatel zase není tak bohatý. Věříme, že hodnota dárku nebude tím nejdůležitějším lákadlem, proč Hvězdárnu Valašské Meziříčí navštívíte. Na závěr dodáváme ještě část textu, propagujícího Mezinárodní rok astronomie, v jehož duchu budou probíhat další akce Hvězdárny Valašské Meziříčí:

"Vizí Mezinárodního roku astronomie je napomoci lidem na celém světě ke znovuobjevení našeho místa ve vesmíru pohledem na noční i denní oblohu a zprostředkovat jim osobní zážitek a kouzlo objevů při pozorování kosmu. Každý by měl dostat možnost uvědomit si dopad astronomie a dalších základních věd na naše každodenní životy a pochopit, jak může vědecké poznání přispět ke spravedlivější a v míru žijící společnosti."




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »