Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích má svojí Turistiskou známku

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích má svojí Turistiskou známku

turisticka-znamka-hbak.jpg
Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích (Dům dětí a mládeže Delta, Gorkého 2658, 530 02 Pardubice) má od tohoto týdne, jako čtvrtá organizace v Pardubicích, svojí turistickou známku. Známku zajistila a její prodej zabezpečuje Astronomická společnost Pardubice a bude k dispozici při akcích pořádaných Astronomickou společností Pardubice (přednášky, pozorování) a při dalších akcích pořádaných Hvězdárnou barona Artura Krause.

Baron Artur Kraus, jehož podobizna je na známce vyobrazena, byl významnou pardubickou postavou přelomu 19. a 20. století. Tento vzdělaný intelektuál, astronom, kulturní mecenáš, známý propagátor a příznivec sportů a motorismu se narodil 2.srpna 1854 v Pardubicích a zůstal jim věrný až do své smrti.

Jeho otec Josef Kraus byl vedoucím poštmistrem pardubické pošty. Strýc JUDr. Alfréd Kraus, podmaršálek a později místodržitel království Českého, si na císaři vyžádal baronský titul i pro rodinu svého bratra Josefa. Artur Kraus si na svém šlechtictví, byť novodobém, velmi zakládal a těžko se smiřoval se zrušením šlechtických titulů po první světové válce.

Svou lásku k rodnému městu osvědčoval vždy skutky. Stál u kolébky fotografického klubu a české aviatiky. Například ing. Kašpara podporoval velmi intenzivně v pokusech o dobytí vzduchu. Baron Kraus podporoval tenis, v roce 1896 přeložil z angličtiny pravidla lawn-tenisu a díky němu se v Pardubicích sehrál první turnaj (na kurtu který nechal postavit na svém pozemku), byl i prvním, kdo měl v Pardubicích lyže (ty si nechal přivézt až z Norska). Podporoval motorismus, jako první si v Pardubicích koupil motocykl a jezdil na něm po zámeckém dvoře, podporoval i stavbu velkého městského divadla. V roce 1910 se v Paříži zúčastnil prvního pokusného radiového vysílání z Eiffelovy věže...

Jeho zájem o astronomii se datuje od roku 1895, kdy na pardubickém zámku upravil vysokou věž k účelům astronomické observatoře. Roku 1912 přestěhoval hvězdárnu do svého domu, zvaného "Na staré poště" (dnes na třídě Míru) a rozhodl, aby hvězdárna sloužila účelům lidovýchovným. K tomuto cíli přizpůsobil velkou betonovou terasu, na které umístil šestipalcový paralakticky montovaný dalekohled s řadou pomocných zařízení. K propagaci astronomie vydal baron Kraus několik populárních pojednání ve velikém nákladu, které zdarma rozesílal každému, kdo projevil zájem o astronomii. Tato lidová hvězdárna byla vždy přístupná široké veřejnosti a baron Kraus byl vždy velmi potěšen, když se někdo dožadoval přístupu. Trpělivě, bez omrzení, vykládal a seznamoval s astronomií i nejprostší lidi. Horlivost barona Krause šla až tak daleko, že nakupoval u knihkupců knihy o astronomii a zdarma je posílal těm, kteří s jeho hvězdárnou dlouhodobě spolupracovali. Na jeho hvězdárně byla i bohatá knihovna, která obsahovala řadu vzácných starých tisků a knihy měly nádherné umělecké vazby. Archivovaly se zde i zprávy o přeletu velkých meteorů a pozorování sluneční činnosti. Kraus sám pozoroval a zakresloval především sluneční skvrny.

V těžkých poměrech první světové války vykonal mnoho k založení České astronomické společnosti a pomohl jí i finanční podporou. Angažoval se především při sestavování stanov budoucí Společnosti v roce 1917. Na své náklady nechal vytisknout prvních 100 výtisků stanov a také intervenoval za jejich schválení na místodržitelství. Baron Artur Kraus zemřel 21. března 1930.

Další informace o Turistické známce získáte na:
HALMIL Blog
Astronomická společnost Pardubice
Turistická známka

Prameny textu o b.A.Krausovi:
Hvězdárna barona Artura Krause
Historická sekce ČAS
Astronomická společnost Hradec Králové – zpravodaj Povětroň S1/2004




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »