Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hodina pro Zemi – sobota 29. března 2008

Hodina pro Zemi – sobota 29. března 2008

letak.jpg
Zatímco v roce 2007 se tato akce konala v australském Sydney, letos přichází celosvětová výzva k účasti na akci Hodina pro Zemi především ze Spojených států amerických, kde se jí účastní řada měst – především Chicago, Atlanta, Phoenix a San Francisco. V sobotu 29. března 2008 od 20 do 21 hodin místního času, tedy po západu Slunce, se mohou všichni obyvatelé na Zemi přidat k této celoplanetární akci a zhasnout světla např. ve svých domácnostech.

Zhasnutí a tak jednorázové snížení spotřeby elektrické energie, má upozornit na problém změny klimatu, která se k našemu plýtvání elektřinou váže. Aktivita přichází z USA, neboť USA jsou světově největším producentem skleníkového plynu oxidu uhličitého, ročně přes 20 tun na osobu.

Pro astronomy, milovníky noční oblohy a zastánce přírodního nočního prostředí je to také možnost zakusit, jak může obloha vypadat s menším světelným znečištěním. Hodina pro Zemi připomíná, že noc by mohla a měla být výrazně tmavší než je tomu v řadě míst na Zemi.

Na stránkách organizátorů www.earthhour.org se může přihlásit každý jednotlivec i instituce či firma a podpořit tak tuto myšlenku. Zhasnout lze ale i bez přihlášení. V současné době je přihlášeno na 19 000 firem a institucí a na 260 000 jednotlivců z celého světa.

Co tedy udělat? V sobotu 29. března mezi 20. a 21. hodinou vypnout světla, ať už doma, na chatě nebo (dovolí-li to zaměstnavatel) v práci. Sám nebo s přáteli, ve velkoměstě nebo v malé obci. Organizátoři také ještě nabízejí metodiku, jak pomocí přístrojů změřit jas oblohy v Hodině pro Zemi a porovnat jej s jasem oblohy, kdy se všude svítí naplno. To je už však pro vybavené zájemce, a tak pro nás v České republice stojí za úvahu, zda se k Hodině pro Zemi přidat, ať už morálním přihlášením organizátorům nebo zhasnutím v sobotu večer nebo obojím.

Odkazy:





O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »