Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Geografický střed České republiky

Geografický střed České republiky

Ing. Ladislav Fofonka
Ing. Ladislav Fofonka
Geografický střed České republiky leží v obci Číhošť u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Pomocí analytické geometrie to vypočítal Ing. L. Fofonka. Geometrický střed republiky je těžištěm plochy ohraničené státními hranicemi.

V praxi si to lze představit tak, že bychom obrys Česka vystřihli z kartonu a drželi na špičce prstu. Pokud by papírová pomůcka na prstě držela vodorovně, máme prst právě v geometrickém středu - těžišti.

Těžiště lze také vypočítat pomocí analytické geometrie. Těžiště uzavřeného nepravidelného mnohoúhelníku (České republiky) lze spočítat jako vážený průměr těžišť trojúhelníků, do nichž rozdělíme celou plochu. Ing. Ladislav Fofonka (soukromý geodet, Praha) rozdělil Českou republiku na 2.834 trojúhelníků a každý definoval souřadnicemi vrcholů, těžištěm a velikostí plochy. Na základě výpočtů a geodetických měření určil, že střed České republiky leží v obci Číhošť u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Geografický střed (těžiště) České republiky má souřadnice 49° 44´ 37,5" severní šířky a 15° 20´ 19,1" východní délky a nadmořskou výšku 527,9 m n.m.

V současnosti je na tomto místě železná trubka, obklopená dřevěnými kolíky, která zbyla po práci geodetů. Podle Františka Dohnala, hejtmana kraje Vysočina, by místo mělo být označeno třeba jen pomníčkem v polích, aby jeho poloha nemohla být zpochybněna.

Snímek:
Ing. Ladislav Fofonka u geografického středu České republiky. Credit: L. Fofonka (fofonka@chello.cz)

Zdroj: ČTK, Ing. L. Fofonka a časopis Zeměměřič
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjukcia Mesiaca a Marsu

Dnešná ranná konjukcia (vzájomné priblíženie na oblohe) Mesiaca a planéty Mars (označený vpravo hore). Vybavenie: Canon 60D, Hanimex 400mm/F8, Vivitar telekonvertor 3x, Videostatív. Software: PIPP, AutoStakkert (15%), Registax, Adobe photoshop. 373x1/160sec, ISO160. V Belej nad Cirochou, 14.1.2025 o 5:20

Další informace »