Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomie na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

Astronomie na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

Logo České astronomické společnosti
Logo České astronomické společnosti
Česká astronomická společnost se tradičně aktivně účastní Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. Ten 18. se koná tento pátek a sobotu 10. až 11. října 2008. Členové ČAS mají vstup ZDARMA. Přijeďte se podívat a poslechnout si např. přednášku letošního laureáta ceny Littera Astronomica, která bude mít v Havlíčkově Brodě premiéru.

Astronomický výběr z programu 18. Podzimního knižního veletrhu


Po celou dobu konání veletrhu

Stánek České astronomické společnosti a Nakladatelství Aldebaran nabízí prodej knih a projekci autentických pohledů do vesmíru pořízených velkými dalekohledy světa.

Pozorování Slunce dalekohledem (zdarma). Za jasného počasí nabídneme návštěvníkům veletrhu, ale i kolemjdoucím pohled na sluneční fotosféru. Pozorování se uskuteční po dobu veletrhu (v pátek 12 - 19, v sobotu 9 - 17) před Kulturním domem Ostrov. V případě zatažené oblohy předvedeme vlastnosti dalekohledu na pozemských objektech. Za deště se pozorování nekoná. Zajišťuje Jihlavská astronomická společnost (www.jiast.cz).

Pátek 10. října 2008

14:00 - 15:00 autogramiáda laureáta ceny Littera Astronomica 2008 Doc. RNDr. Zdeňka Mikuláška na stánku České astronomické společnosti
16:00 slavnostní předání ceny Littera Astronomica 2008 v Havlíčkově domě, Muzeum Vysočiny, Havlíčkovo nám. 18, Havlíčkův Brod (vstup volný)
16:15 přednáška laureáta ceny Littera Astronomica 2008 Doc. RNDr. Zdeňka Mikuláška Tři malá zamyšlení na téma "Hvězdy a my" v Havlíčkově domě, Muzeum Vysočiny, Havlíčkovo nám. 18, Havlíčkův Brod (vstup volný)

Kromě České astronomické společnosti (www.astro.cz) na přípravě spolupracuje Nakladatelství Aldebaran a Jihlavská astronomická společnost. Cenu Littera Astronomica podporuje Knihkupectvi Kanzelsberger a Společnost Astropis. Více informací o 18. Podzimním knižním veletrhu najdete na www.hejkal.cz.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »