Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomický den v Manětíně v pátek 19. července
Josef Jíra Vytisknout článek

Astronomický den v Manětíně v pátek 19. července

Historický Manětín. Autor: Josef Jíra.
Historický Manětín.
Autor: Josef Jíra.
Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci s městem Manětín a Hvězdárnou a planetáriem Plzeň si Vás dovolují pozvat na akci Manětínská oblast tmavé oblohy 2013, která se uskuteční v pátek 19. července 2013. Smyslem této akce je představit astronomické aktivity našich organizací a upozornit na stále se zhoršující podmínky stavu noční oblohy.

Manětínská oblast tmavé oblohy. Autor: ZP ČAS.
Manětínská oblast tmavé oblohy.
Autor: ZP ČAS.
Pro laickou veřejnost je město Manětín známé spíš jako perla českého baroka, ale pro astronomickou komunitu je tato oblast vyhlášená svoji zachovalou noční oblohou. Proto aktivity našich organizací směřují k větší propagaci této oblasti, jak mezi laickou tak i astronomickou komunitou. Neváhejte a zajeďte se podívat 19. července do Manětína, kde od 14:00 do 23:00 bude probíhat astronomický program složený z celé řady aktivit od pozorování Slunce, přes fyzikální a astronomické pokusy, vědomostní soutěž o ceny, odborné přednášky až po noční astronomická pozorování (za jasného počasí).

Adresa konání akce:
Manětín náměstí a Kulturním dům – kinosál.
Čas akce od 14:00 do 23:00.

Aktivity na náměstí:
Pozorování Slunce astronomickými dalekohledy, pokusy z fyziky, chemie, astronomická kuchařka, vědomostní soutěž – pořádaná v průběhu celého dne, komentovaná procházka sluneční soustavou.
Čas akce od 14:00 do 18:00.

Akce v Kulturním domě – kinosál:
18:00 - Jak daleko vidíme do vesmíru
Lumír Honzík – ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň
19:30 - Projekt Apollo – cesta na Měsíc či podvod století?
Bc. Ondřej Trnka – odborný pracovník Hvězdárny a planetária Plzeň

V průběhu přednášek bude v předsálí kinosálu umístěna výstava věnovaná problematice světelného znečištění. Čas akce od 18:00 do 21:00.

Soutěž o ceny:
Pro malé i velké účastníky máme připravenou vědomostní soutěž o astronomickou literaturu a řadu dalších drobných věcných cen. Výsledky soutěže budou vyhlášené v průběhu přednášek v místním kinosále.

Pozorování:
V případě jasného počasí bude po ukončení přednášek od 21:00 do 23:00 probíhat astronomické pozorování noční oblohy, pozorování Měsíce, planet a dalších objektů astronomickými dalekohledy.

Pořadatelé a partneři:
Hvězdárna a planetárium Plzeň
KMT FPE ZČU
Manětín

Převzato: Západočeská pobočka ČAS.




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »