Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti

Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti

nahled_let_rgb.jpg
Zajímáte se o astronomii, vesmír a vůbec o vše co souvisí s noční oblohou? Chcete zjistit jaké je to být opravdovým pozorovatelem, který se v noci vydává na lov těch nejkrásnějších vesmírných objektů? Pak přesně pro vás je tu Astronomická expedice 2005. Tato "letní škola astronomie" se již po sedmačtyřicáté uskuteční na Hvězdárně v Úpici. Od 29. července do 14. srpna 2005 zaplaví pozemek hvězdárny parta přibližně sedmdesáti stejně smýšlejících lidí, které spojuje zájem o astronomii a přírodní vědy vůbec. Těšit se můžete nejen na krásně temnou noční oblohu, ale i na vlastní středně velký až velký dalekohled a na široké spektrum přednášek od předních českých astronomických kapacit. Spolu s Hvězdárnou v Úpici akci spolupořádá i Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně a společnost Amatérská prohlídka oblohy.

Astronomická expedice 2005 je naplánována tak, aby i naprostí začátečníci byli po jejím absolvování schopni samostatného pozorování - poznají souhvězdí, seznámí se se Sluncem, planetami, objekty vzdáleného vesmíru Zkrátka nepřijdou ani zkušenější pozorovatelé, kteří si mohou prohloubit své dosavadní znalosti. Akce probíhá formou stanového tábora, který každoročně vyroste v okolí úpické hvězdárny. K dispozici vám bude kvalitní sociální zařízení a výborná expediční kuchyně. Kromě snídaně, obědu a večeře udělá radost i půlnoční svačina, která spolehlivě dodá energii na zbytek pozorovací noci.

Denní program expedice začíná o půl jedenácté snídaní, následuje dopolední zpracování pozorování z předešlé noci a ve dvě hodiny pravidelný oběd. Po obědě je zpravidla připravena nějaká přednáška, v opačném případě má každý z expedičníků osobní volno. Přednášky probíhají rovněž každý den po večeři, po setmění se v případě hezkého počasí pozoruje až do půl třetí. V době osobního volna se můžete zajít vykoupat na blízké koupaliště či splav, zahrát si volejbal na hvězdárenském hřišti nebo si jen tak lenošit či dospávat předešlou noc. Pokud nám počasí nepřeje, máme v záloze náhradní program v podobě zajímavé přednášky nebo daleko častějšího filmového večera. Každoročně dojde i na bojovou hru.

Přednášky, které jsou zaměřené hlavně na praktickou a teoretickou astronomii (nechybí však ani přednášky z oblastí meteorologie a planetární geologie), vedou především vysokoškolští studenti. Na expedici každoročně nechybí ani renomované astronomické kapacity (v minulých letech např. Marcel Grün, Zdeněk Pokorný, Jiří Grygar ), které se na hvězdárně objeví zejména ve druhém týdnu expedice. Programově netradiční je prostřední víkend. V sobotu se uskuteční seminář, jež probíhá ve znamení nějakého tématu (zatmění Slunce, proměnné hvězdy, kosmologie ). Neděle je pak úplně volným dnem, skýtající možnost podniknout zajímavý výlet do okolí Úpice.

Pozornost věnujeme také praktickým pokusům a fyzikálním experimentům, které častokrát výborně doplňují některou z přednášek. Mezi ty tradiční patří stavba vlastního spektroskopu a následná večerní výprava za spektry, stavba horkovzdušného balónu nebo tvorba impaktních kráterů. Během expedice dostanete zdarma, popř. za symbolickou cenu řadu užitečných pomůcek a materiálů, které se stanou vašimi neocenitelnými společníky při nočních pozorováních.

Co se pozorovacího vybavení týče, podílí se na něm většina našich hvězdáren. Kromě velkých dalekohledů hvězdárny v Úpici je k dispozici řada kvalitních obřích triedrů (amatéry i profesionály vychvalované Somety binar) a nechybí ani CCD kamera. Pokud nám navíc dokážete, že máte opravdový zájem, rádi vám zapůjčíme některý z dalekohledů na celý rok domů!

Chcete-li se i vy zúčastnit této jedinečné akce, neváhejte a kontaktujte nás. Expedice je určena především studentům středních a vysokých škol od 15 let. Hledáte-li více informací, navštivte webové stránky http://expedice.astronomie.cz. Kontaktní adresa pro předběžné přihlášky a dotazy je Jan Píšala, Gudrichova 61, Lhota u Opavy, 747 92 nebo email expedice@hvezdarna.cz. Přihlášky sbíráme do 1. března 2005.




Seriál

  1. Astronomická expedice 2024 – Staň se na 15 dní astronomem!
  2. Malé ohlédnutí za Astronomickou expedicí 2023
  3. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  4. Astronomická expedice 2022
  5. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  6. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  7. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  8. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  9. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  10. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  11. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  12. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  13. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  14. Astronomická expedice 2017
  15. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  16. Astronomická expedice: Modely raket
  17. Astronavigace na Astronomické expedici
  18. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  19. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  20. Astronomická expedice 2015
  21. Astronomická expedice Úpice 2014
  22. Astronomická expedice 2013
  23. Astronomická expedice 2012
  24. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  25. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  26. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  27. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  28. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  29. Astronomická expedice Úpice




16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »