Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Absolutní vítěz „Sviťme si na cestu … ne na hvězdy 2013“
Josef Jíra Vytisknout článek

Absolutní vítěz „Sviťme si na cestu … ne na hvězdy 2013“

Milačik, tam je Velky voz. Autor: Matěj Kováč.
Milačik, tam je Velky voz.
Autor: Matěj Kováč.
Třetí ročník mezinárodní Česko - Slovenské fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění vyhlásila Česká astronomická společnost a Slovenská ústredná hvezdáreň ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty. Národní organizátory soutěže přivedl ke spolupráci společný zájem o zachování tmavé noční oblohy a kvalitního nočního životního prostředí.

Do druhého ročníku této nevšední fotografické soutěže přišlo celkem stošedesát fotografií od necelých čtyřiceti autorů. Česko – Slovenská porota vyhlásila vítěze jednotlivých kategorií již v roce 2013 - http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/13/.

Zároveň byla vyhlášena „Cena diváků“, tedy soutěžní kategorie, ve které může veřejnost zvolit ten nejzajímavější a nejzdařilejší snímek soutěže prostřednictvím elektronického hlasování na webových stránkách astro.cz - /akce/souteze/svetelne_znecisteni/2013/formular/. Porota se rozhodla ocenit nejlepší fotografii z České i Slovenské republiky určenou tímto hlasováním. Absolutními vítězi se tedy staly fotografie od Petra Horálka z Úpice (z České republiky) a pana Mateje Kováče z Bratislavy (ze Slovenské republiky).

Absolutním vítězům gratulujeme. Získávají triedry od firmy Supra Praha s. r. o. a TROMF.

Současně s vyhodnocením kategorie „Cena diváků“ byli vylosováni dva účastníci internetového hlasování, kteří obdrží roční předplatné časopisu Astropis a Kozmos. Tím vylosovaným se stal pan Ján Kivader a Hana Rojíková.

Když září obloha. Autor: Petr Horálek.
Když září obloha.
Autor: Petr Horálek.
Česká republika

Popis autora: Pohledy na nebe, o kterých se nám jen zdá. Obloha nad vysokohorskou observatoří na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech jen pár minut po soumraku zachycuje mocný svit zodiakálního světla, centrum Mléčné dráhy prošpikované mezihvězdnými mračny a na obzoru zářivou Venuši, jejíž svit se odráží o hladinu moře. Celou scenérii nápadně doplňují podivě naoranžovělé kontury přirozeného záření zemského vzduchu známé jako airglow.
Popis poroty: Fotografie Petra Horálka je nádherná a zároveň smutná. Ten krásný pohled na temnou oblohu nás fascinuje. Ale většinu astronomů děsí, kam se tak nádherná obloha ztratila?
Parametry fotografie: Canon 6D, Sigma 15 mm, f3.5, ISO 10000, 71x12 s (odečteny darkframy)
Datum a čas:29. září 2013
Místo: Roque de Los Muchachos, La Palma, Kanárské ostrovy.

Milačik, tam je Velky voz. Autor: Matěj Kováč.
Milačik, tam je Velky voz.
Autor: Matěj Kováč.
Slovenská republika

Popis autora: Fotografia vznikla pocas dovolenky na Orave.
Popis poroty:Hviezdna obloha je inšpiráciou nielen pre maliarov, básnikov či vedcov, no aj zamilovaných. Hlasovanie verejnosti ocenilo fotografiu Mateja Kováča z Bratislavy, ktorú nazval poeticky „Miláčik, tam je Veľký voz“. Jedným z cieľov fotosúťaže je zachovanie prírodnej nočnej oblohy a tak snáď tento zaľúbený párik nebude musieť v budúcnosti chodievať za krásami hviezdnej oblohy veľmi ďaleko.“
Parametry fotografie: Canon EOS 5D Matk III, objektív Carl Zeiss Distagon T* 18mm f/3.5 ZE, f/3.5, ISO 4000, čas 8 sekúnd, statív Giottos
Datum a čas: 17.8.2013, 23:46
Místo: Zuberec, Orava - Slovensko

Podporovatelé soutěže:
[1] Supra Praha s. r. o.
[2] TROMF
[3] Astropis
[4] Kozmos




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »