Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Konference o životě a díle Josefa Františka Smetany 2019
Josef Jíra Vytisknout článek

Konference o životě a díle Josefa Františka Smetany 2019

Josef František Smetana (1801-1861)
Autor: Wikimedia Commons, uživatel Boris7. CC BY-SA 3.0

Zveme všechny zájemce na odbornou konferenci „24 hodin s J. F. Smetanou" v termínu 8. až 9. 3. 2019, která si klade za cíl přiblížit významnou osobnost města Plzně, člena premonstrátského řádu z Teplé a autora česky psaných učebnic silozpytu (fyziky), dějepisu a astronomie.

Zveme všechny zájemce na odbornou konferenci „24 hodin s J. F. Smetanou" v termínu 8. až 9. 3. 2019, která si klade za cíl přiblížit významnou osobnost města Plzně, člena premonstrátského řádu z Teplé a autora česky psaných učebnic silozpytu (fyziky), dějepisu a astronomie.

Josef František Smetana je významnou obrozeneckou osobností města Plzně. Rodák ze Svinišťan u České Skalice se do Plzně dostal jako člen premonstrátského řádu z Teplé. Péčí premonstrátů byl v Plzni založen filozofický ústav a Smetana byl jedním z jeho profesorů, zaměřoval se zejména na výuku přírodních věd. Ve spolupráci se svým starším kolegou matematikem Josefem Vojtěchem Sedláčkem prosazoval výuku v českém jazyce, byl aktivně činný v obrozeneckých spolcích, založil noviny Posel ode Mže, byl předsedou plzeňské části Lípy Slovanské. Je autorem česky psaných učebnic silozpytu (fyziky), dějepisu, astronomie a  tvůrce českého astronomického názvosloví. Jeho "Základowé hwězdoslowi, čili astronomie" je první česky psaná publikace o astronomii.   Založil a ze svých prostředků vybavil českou knihovnu pro studenty ústavu, pořádal nedělní přednášky pro učně, tovaryše a mistry. Během jeho působení v Plzni zde úspěšně vystudoval jeho o 22 let mladší bratranec Bedřich. Největším odkazem Josefa Františka Smetany je však jeho celoživotní postoj k důležitosti vzdělanosti národa.

V rámci Smetanovských dní v roce 2019 si připomeneme tuto všestrannou osobnost odbornou konferencí. Na konferenci přislíbili účast přední vysokoškolští pedagogové (doc. J. Bečvář, doc. M. Šolc, doc. Morávková a další).

Obsahem konference bude například:

  • Obrozenecká činnost J. F. Smetany
  • Školství za dob J. F. Smetany
  • Fyzikální pomůcky J. F. Smetany
  • Mikulášský hřbitov v Plzni
  • Stavební historie budovy dnešní SVKPK v Plzni, kde působil J. F. Smetana
  • Učebnice J. F. Smetany

Konferenci pořádá Fakulta pedagogická ZČU v Plzni společně se Západočeskou pobočkou České astronomické společnosti, Plzeňskou filharmonií, Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje a dalšími partnery v termínu 8. až 9. 3. 2019 v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, Smetanovy sady 2, Plzeň. Na konferenci rádi přivítáme všechny zájemce.

Účast na konferenci je bezplatná, nutná je však elektronická registrace. Více informací naleznete na webových stránkách www.kof.zcu.cz/ak/smetana.

Fotografie z předchozího ročníku: https://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/clanek/320/

Publikace Základowé hwězdoslowi čili astronomie: http://astronomia.zcu.cz/astronomove/smetana/2525-zakladove-hvezdoslovi-cili-astronomie

Mezní termín přihlášek: 3. 3. 2019

Bližší informace na webových stránkách konference: https://kof.zcu.cz/ak/smetana/2019

24 hodin s J. F. Smetanou
24 hodin s J. F. Smetanou

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Dvacet čtyři hodin s J. F. Smetanou



O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.

Štítky: Josef František Smetana


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »