Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Začíná vesmírná soutěž. Hlavní cenou je návštěva slavného Hvězdného městečka

Začíná vesmírná soutěž. Hlavní cenou je návštěva slavného Hvězdného městečka

Soutěž Vesmír nás spojuje.
Autor: ČKK.

10. května 2018 byla zahájena česko-ruská soutěž pro studenty základních a středních škol s názvem Vesmír nás spojuje. Hlavní cenou je exkurze do Hvězdného městečka u Moskvy, kde jsou připravováni kosmonauti pro let do vesmíru. Soutěž probíhá za podpory ruské korporace pro kosmické aktivity Roskosmos.

Soutěž má čtyři kola a vyvrcholí v listopadu 2018. Úkolem postaveným před účastníky prvním kolem je napsat esej na jedno z vybraných témat. Do druhého kola postoupí 30 českých a 30 ruských autorů nejlepších esejí a zároveň obdrží první z ocenění: oběd kosmonautů. Vítězi tohoto kola budou vyhlášeni během Mezinárodní letní školy vesmírného letectví Společně do vesmíru, která proběhne v Liberci ve dnech 13. - 20. července 2018.

V druhém kole budou soutěžící připravovat video a autoři 20 nejlepších videí navštíví planetárium, kde pro ně bude připraven speciální program. Rovněž postoupí do třetího kola, v němž budou prezentovat své video v planetáriu a podstoupí znalostní kvíz z výzkumu vesmíru. 10 vítězů získá teleskop a vytvoří pět česko-ruských dvojic pro čtvrté kolo soutěže, během nějž budou muset vyřešit závažnou situaci ve vesmíru. Vyhlášení celkových vítězů proběhne v Moskvě a jeho součástí bude návštěva Hvězdného městečka, muzeí kosmonautiky v Moskvě a Kaluze a vesmírného pavilonu na moskevském výstavišti.

Soutěž je určena pro žáky ve věku 13 až 18 let se znalostí češtiny a angličtiny nebo ruštiny. Jejich práce bude hodnotit česká odborná porota složená z novinářů, zástupců průmyslu a výzkumu zaměřených na letectví a kosmonautiku. Podrobnosti o soutěži naleznete na webu www.ru-space-cz.com a na stránkách soutěže na sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube).

Cílem soutěže Vesmír nás spojuje je podnítit zájem české a ruské mládeže o kosmickou tématiku a upevnit přátelské vztahy mezi zeměmi, seznámit české i ruské středoškoláků s tím, jak vypadá a probíhá výzkum vesmíru, a s výsledky vědeckého bádání, jejich uplatněním ve vědě a každodenním životě. Soutěž pomůže rozvinout kreativitu, praktické dovednosti, výměnu zkušeností a dovedností při společné tvůrčí činnosti účastníků. Realizace takto rozsáhlého společného mezinárodního vzdělávacího projektu pomůže kulturní výměně mezi oběma zeměmi.

Soutěž navazuje na společné česko-ruské projekty s vesmírnou tematikou. V roce 2017 vydala Česká mincovna společně s agenturou Essential Communication a za podpory Roskosmosu sérii sběratelských mincí s vesmírnými motivy. Mince věnovaná 60. výročí vypuštění Sputniku, první umělé družice Země, byla uvedena do výroby za přítomnosti kosmonauta a výkonného ředitele pro pilotované lety Roskosmosu Sergeje Krikaljova.

Soutěž probíhá pod záštitou českého prezidenta Miloše Zemana a ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Organizátory jsou Rusko-česká smíšená obchodní komora, komunikační agentura  Essential Communication s.r.o., vědecko-výzkumná organizace RISKSAT a Mezinárodní asociace účastníků vesmírné činnosti.

Partnery soutěže jsou: společnost UNIS a.s., Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky (ALV), společnosti SUPRA Praha s.r.o., ČKD Blansko Holding, a.s., CZECHOSLOVAK GROUP a.s., Česká kosmická kancelář, Ruské středisko vědy a kultury v Praze, České centrum – Český dům v Moskvě, Česká mincovna, týdeník Pražský telegraf a zpravodajský web Novinky.cz.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Stránky soutěže

Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Soutěž 


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »